Typy platebních karet a jejich výhody

01.07. 2013 • Platební karty

Kdybyste ještě před několika lety řekli, že bankovky a mince začnou vytlačovat jakési plastové karty, sahali by vám všichni na hlavu, jestli jste se nezbláznili. V současné době je ale rozmach platebních karet minulostí, a v peněženkách některých lidí zcela nahradily hotovost. V následujícím článku vám nastíníme možnosti, jaké platební karty skýtají. Jestli patříte mezi starší ročníky a říkáte si, že beztak hotovost za nic nevyměníte, měli byste si pomalu zjišťovat informace o platebních kartách. Téměř každý obchod má dnes už platební terminál, a platební karty ukrývají už i peněženky malých dětí. Pryč jsou doby, kdy se vyplatilo platit kartou jen větší částky. Dnes můžete kartou platit třeba jen žvýkačky bez dlouhých prodlev, a to díky bezkontaktním kartám, které stačí jen přiložit k terminálu, a můžete jít. Tento způsob platby má tendence nahradit hotovostní platby.

Jaký typ platební karty vybrat?

1) Debetní karta

Nejčastějším typem platební karty, kterou využívá téměř každý, kdo má účet u banky, je tzv. debetní karta, kterou dostanete ke svému běžnému účtu. Tato karta vám umožňuje disponovat s vašimi vlastními prostředky, které vám na účet přijdou (výplata, sociální dávky,…). Platíte tedy vždy jen penězi, které vám skutečně patří.

2) Kreditní karta

Pokud víte, že se jednou za čas dostanete do situace, kdy by se vám hodilo rychlé získání peněz navíc, zauvažujte o kreditní kartě. K tomuto typu karty nepřísluší běžný účet. S kreditní kartou získáváte možnost vypůjčit si od banky až do peněžního limitu, který si s bankou sjednáte. Jakmile se dostanete do krátkodobé nouze, můžete tyto peníze využít, a když je stihnete splatit v krátké době, nečeká vás ani placení žádného úroku. Peníze z kreditní karty si lze půjčovat opakovaně, jen se musí vždy splatit.

3) Předplacená platební karta

Možností, která není zas tak obvyklá, je předplacená platební karta. Jak název napovídá, jedná se o kartu, na které máte danou sumu. Předplacená karta se dělí podle způsobu, jakým se používá:

a) Jednorázová karta

Jakmile utratíte peníze, které byly na kartě nahrané, je vám už k ničemu, a můžete ji hodit do koše.

b) Dlouhodobá karta

Dlouhodobá karta se dá znovu nabít a opakovaně používat. Pokud například chcete vědět, jak vaše ratolesti umí hospodařit s penězi, zvolte vyplácení kapesného dobíjením dlouhodobé karty. Zaměstnavatelé ji také dávají svým zaměstnancům vyrážejícím na služební cestu, nebo ve formě odměny pro zaměstnance.

4) Charge karta

Laik by si charge kartu mohl splést s kartou kreditní. Stejně jako ona, ani charge karta nepatří k běžnému účtu a klient si z ní může vybírat do určitého limitu. Jediný, ale zato podstatný rozdíl, spočívá ve způsobu splácení peněz. Úvěr z kreditní karty lze splácet postupně, podle toho, jaké máte zrovna finanční možnosti. Jakmile čerpáte z charge karty, musíte splatit částku celou, a to většinou navíc do konce následujícího kalendářního měsíce. Jestli se vám to zdá kruté, vězte, že jednu zásadní výhodu tento typ karet má – za úvěr neplatíte žádné úroky.

Výhody platebních karet

To, že jsou platební karty tak hojně využívané znamená, že musejí nabízet svému majiteli určité výhody. Představíme vám ty největší.

Platíte-li bezkontaktní kartou, zabere vám to minimum času, který je mnohdy rychlejší, než placení hotovostí. Kartu jen přiložíte čipem k platebnímu terminálu, počkáte na zvukový signál, a je hotovo. Pokud máte problém se zapamatováním PIN kódu, zamilujete si bezkontaktní platby do 500Kč. Do této hranice totiž nemusíte PIN vůbec zadávat.

Platit můžete platit nejen platit téměř v jakémkoliv kamenném obchodě, můžete využít i velice populární platby kartou na internetu, kdy se částka přičte téměř okamžitě na obchodníkův účet. Kdo má přeci jenom raději v peněžence alespoň malou hotovost, může si vybrat s pomocí karty z bankomatu. Dokud budou na účtu peníze, máte je všechny stále s sebou, a lze s nimi kdykoliv zaplatit.

Platební karty jsou velice výhodné i pro osoby, které často cestují. Nemusejí podstoupit cestu do směnárny a vozit s sebou velký obnos. Stačí si v zahraničí najít bankomat, a vybrat si příslušnou částku. Z účtu se vám odečtou peníze podle aktuálního kurzu zahraniční měny vůči koruně. To se vám ale povede pouze v případě, že vaše platební karta podporuje platbu v zahraničí. Ale i přes výhody plateb v zahraničí je dobré mít v kapse alespoň pár drobných na malé platby.

Ztráta platební karty

Ztráta   platební karty je hodně nepříjemná situace, která se ale může stát každému z nás. Naštěstí se s touto možností počítá a karty bývají kvalitně zabezpečené. Aby vaše finance zůstaly v případě ztráty nebo krádeže v bezpečí, očekává se i od vás, že dodržíte určitá bezpečnostní pravidla.

1) Hlavně si nezapisujte PIN přímo ke kartě! Dáváte tak nálezci nebo zloději své těžce vydělané peníze doslova na stříbrném podnose.

2) Nikomu neříkejte, jaký máte PIN.

3) Svůj PIN průběžně měňte. Hlavně si ho ale pokaždé zapamatujte! Trénink paměti ještě nikomu neuškodil.

4) Kartu mějte stále u sebe! Nenechávejte ji nikde jen tak ležet ladem.

5) Plaťte s kartou jen v ověřených obchodech!

6) Nastavte si denní limit platby. Máte-li na kartě větší obnos, zajistíte, že vám z něj nikdo nevybere víc, než je denní limit.

7) Ztrátu karty hned nahlaste! Stačí zatelefonovat do vaší banky, kde vám kartu zablokují a následně zařídí vydání nové platební karty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Platební karty'
Tipy na jiné články