Kreditní karta - efektivní způsob, jak spravovat své finance

09.03. 2013 • Platební karty

Abyste v dnešní době mohli plnohodnotně žít, je zapotřebí umět dobře hospodařit s penězi. Spousta lidí to ale bohužel neumí. Utrácejí za věci, které nepotřebují a korunky se rozkutálejí tak rychle, že ani dotyčný neví jak. Následně nemá na zaplacení nutných výdajů, proto si bere různé půjčky a úvěry. To je ten nejlepší způsob, jak se dostat do dluhové pasti, ze které se jen velice obtížně dostává ven.

Jak si udělat kvalitní rozpočet

Dluh je záležitost krajně nepříjemná, a když se navíc stále zvyšuje, způsobuje to značné existenční problémy. Nejedna rodina se každý měsíc ocitá v mínusu a neví, z čeho své dluhy zaplatit. Abyste se s podobně nepříjemnou situací nemuseli potýkat, musíte si nejdříve udělat kvalitní rozpočet.

Nejprve si sečtěte všechny příjmy, se kterými můžete každý měsíc disponovat. Započítejte sem opravdu vše – mzdu, invalidní důchod, starobní důchod, alimenty, rentu, různé přídavky,… Vyjde vám maximální částka, kterou si můžete dovolit utratit.

Poté přijdou na řadu vaše výdaje. Na prvním místě musí být věci, které jste museli zaplatit – nájem, pojištění, výdaje za energie,… Poté si řekněte, kolik utrácíte za jídlo, oblečení, kulturu, a podobně. Snažte se na nic nezapomenout a započítejte i na první pohled titěrné částky. Budete překvapení, kolik peněz vám z rozpočtu odpočítá to, že si koupíte vodu v lahvi místo toho, abyste si ji natočili doma z kohoutku. Balená voda stojí sice jenom patnáct korun, ale když si ji kupujete každý den, ocitnete se na částce kolem tří set. A to už není zanedbatelná cifra. Když si k tomu navíc koupíte bagetu za čtyřicet korun, vyjde vás předražené obložené pečivo na dalších řekněme osm stovek.

Jakmile si uděláte přehled svých příjmů a výdajů, vyjde vám, zda jste v plusu, na nule, nebo v mínusu. Když se ocitnete na nule, není to sice zrovna ideální, ale aspoň se nemusíte zadlužovat. Šťastlivci, kterým vyšlo kladné číslo, vědí, že si mohou přebytečnou částku dávat každý měsíc stranou, místo toho, aby ji utratili za nesmysly. V tom nejhorším případě se ocitnete se svými financemi v mínusu, a to pak musíte začít přemýšlet, jak z tohoto problému ven.

Spousta lidí řeší nedostatek peněz zadlužením, a pak si rvou vlasy, když jim dojde, že jim přibyl do rozpočtu další výdaj. V případě záporného výsledku je nejprve třeba si svůj rozpočet ještě jednou projít. Opravdu nemůžete ze svého seznamu výdajů něco vyškrtnout? Co takhle se obejít bez každodenní krabičky cigaret nebo kávy z automatu? Nedostatek peněz může člověku snadno zlikvidovat život, proto je třeba umět s financemi řádné hospodařit.

Kreditní karta

Jedním z efektivních nástrojů pro správu financí je kreditní karta. Když se ji naučíte využívat, budete mít lepší přehled o příjmech a výdajích, a navíc vám tento způsob ušetří čas.

Nejprve je třeba všechny své příjmy a výdaje sjednotit. Pokud máte více účtů, na které vám chodí peníze, nechte si jen jeden – pokud možno ten nejvýhodnější. Jestli máte navíc několik různých půjček, vyplatí se vám jejich konsolidace (sjednocení do jedné). Nejenže díky konsolidaci budete mít o něco výhodnější splátky, navíc budete mít o svých dluzích mnohem lepší přehled.

Kreditní karta nemá mezi lidmi zrovna nejlepší pověst. Mezi lidmi je totiž rozšířený dojem, že je to jen nástroj bank k tahání peněz z lidí. Je pravda, že pokud nezacházíte s kartou správně, může se vám to pořádně vymstít. Kreditní karta se musí používat pouze na nezbytně nutné věci. Nikoliv na vánoční dárky, novou kabelku nebo dovolenou! Jak tedy s kreditkou správně zacházet, aby se vám stala pomocníkem, a nikoliv nepřítelem?

K čemu slouží kreditní karta

Kreditní karta slouží hlavně k bezhotovostní platbě, a to v kamenných prodejnách i na internetu. Sice z ní jde vybírat hotovost z bankomatu, ale je to většinou velice nevýhodné. Výběry jsou zatížené poplatky klidně i v řádu několika set korun, a to se rozhodně nevyplatí. Používejte proto svoji kreditní kartu výhradně jen k bezhotovostním platbám.

Banky si začínají uvědomovat, že jsou kreditní karty čím dál žádanější, proto svým klientům přidávají i nějaké ty výhody navíc. Nejčastěji se setkáte s výhodou, díky které se vám na účet vrací určité procento peněz, za které jste bezhotovostně nakoupili. Procenta se pohybují od několika málo korun, až po několik stovek. Záleží na typu kreditky a na poskytovateli.

Kreditní karty mají v základu i službu v podobě předschváleného úvěru. Je to určitý maximální peněžní limit, který můžete vyčerpat. Tyto peníze čerpáte od své banky, proto je samozřejmě nutné je zase vrátit. Pokud stihnete splatit dluh v tzv. „bezúročném období“, zaplatíte pouze tolik, kolik jste z úvěru využili. Když toto období propásnete, musíte se už připravit na placení úroků. Bezúročné období trvá padesát pět dní. Jakmile přemýšlíte o využití předschváleného úvěru, raději se ve své bance informujte, kdy se toto období začíná počítat.

Kreditní karta je nedocenitelná v případě, že se ocitnete v momentální tísni a potřebujete své peníze okamžitě. Když navíc víte, že peníze budete během několik dnů či týdnů mít, nebude vás tato půjčka ani nic stát. Můžete tak pokrýt koupi spotřebiče, který vaší domácnosti vypoví službu, nebo třeba výdaje spojené se zubařským zákrokem apod. Tato půjčka musí být krátkodobá, jen tak vás nebude skoro nic stát. Kreditní karta je jakousi berličkou, která vás může v případě nouze zachránit.

Jak dobře hospodařit s kreditní kartou

Pravidlo číslo jedna při práci s kreditní kartou zní: Plaťte vždy včas! Stejně, jako si nemůžete dovolit nezaplatit nájem, plyn, peníze za paušál, apod., musíte vždy řádně splatit i peníze vyčerpané z kreditní karty. Dělejte si poznámky do kalendáře, abyste se pokud možno vešli do bezúročného období. Pokud vyčerpáte větší částku, kterou nemůžete najednou splatit, máte možnost splácet úvěr po měsíčních splátkách. Ty už jsou ale bohužel zatížené roční úrokovou sazbou. Výše sazby se liší podle banky, která vám kreditní kartu poskytuje. Abyste měli jistotu, že bude splácet řádně a včas, je dobré nastavit na vašem běžném bankovním účtu trvalý příkaz. To ale pouze za předpokladu, že v danou dobu budete na účtu peníze mít. Díky tomu se nikdy nedostanete do skluzu se splácením a nebudete tak muset platit další poplatky navíc.

Přehled – základ úspěchu

Jakmile se rozhodnete čerpat z kreditní karty, měli byste mít přehled o řešení všech situací, ve kterých se můžete ocitnout. Pokud nestihnete splatit půjčku v bezúročném období, měli byste mít zjištěno, jaké jsou nejen úroky, ale i poplatky za vedení půjčky, za její zřízení, různé sankce,… Tyto poplatky vás totiž v závěru mohou stát až několik set korun měsíčně! Ještě před samotným využitím kreditní karty se proto zamyslete, jestli z ní opravdu musíte nutně čerpat, a kolik vás to ve výsledku bude stát.

S kreditní kartou jsou také spojené určité fixní poplatky, které platíte i v okamžiku, kdy vám karta leží jen tak ladem v peněžence. Uvažujete-li o pořízení kreditní karty, projděte si nejprve všechny nabídky na trhu a porovnejte si, která z nich je pro vás nejvýhodnější. Na internetu je spousta materiálu, který vám ve vašem rozhodování pomůže. Banky se snaží přitáhnout nové klienty různými bonusy. I na ty byste se měli zaměřit a využít je ve svůj prospěch. Tyto bonusy vám mohou zajišťovat výhodnější směnný kurz při výběru v zahraničí, sleva u prodejců, kteří jsou partnery banky, apod.

Rada na závěr

Samotnému zaplacení kreditní kartou musí předcházet přemýšlení. Je sice hezké, že si koupíte novou televizi nebo konečně vyměníte starou ledničku za novou, peníze ale nejsou vaše a vy beztak budete muset zaplatit ze svého. Zacházejte se svojí kreditkou vždy opatrně a s rozmyslem!!!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Platební karty'
Tipy na jiné články