Půjčka při záznamu v registru dlužníků

05.04. 2014 • Půjčky a hypotéky

Jednou za čas se téměř každý dostane do finanční tísně, kdy je jediným východiskem půjčka od banky. V podstatě vám v tom nic nebrání. Na podání žádosti není nic těžkého, horší je, pokud vám banka půjčku zamítne. Jedním z častých důvodů pro negativní stanovisko banky bývá žadatelův záznam v některém registru dlužníků. Jedná se o záznam, o kterém ani nemusíte vědět. Nemusí se totiž jednat o horentní nesplacené dluhy, ale například o nezaplacený nebo pozdě zaplacený účet za paušál, a už se můžete v registru dlužníku ocitnout. Záznam v registru dlužníků není v České republice nic neobvyklého. Naleznete zde jména téměř milionu lidí! Problémem je, že o zápisu v takovém rejstříku vás nikdo neinformuje, a tuto nepříjemnou informaci se dozvíte až od banky při žádosti o úvěr. To znamená v okamžiku, kdy vám je ouvej a potřebujete pomoc v podobě úvěru.

Pod slovem „neplatič“ si většina lidí představí člověka s finančním závazkem, který dlouhodobě neplní. To je sice pravda, ale pro získání titulu neplatiče stačí mnohem méně. Stačí jedna faktura, v jejímž zaplacení jste se zpozdili o pár týdnů, a máte v registru dlužníků zajištěné své místečko na několik let (většinou to bývá mezi třemi a čtyřmi lety). I když nakonec neuhrazenou fakturu zaplatíte, k výmazu z registru nedojde a vaše jméno v něm bude právě oněch několik let. Například nejznámější registr SOLUS zaznamenává jména celé tři roky po zaplacení všech dluhů! V období, kdy bude vaše jméno zapsané v registru, můžete narazit na celou řadu překážek. Můžete například zapomenout na to, že by vám po tuto dobu banka poskytla hypoteční úvěr na nemovitost. I když se budete snažit banku přesvědčit o tom, že jste se v registru ocitli nedopatřením, nebude vám to nic platné. Banku důvody nezajímají, je pro ni určující jedině zápis v registru dlužníků. Snažte se proto plnit všechny své závazky včas, aby se vaše jméno v registru vůbec neocitlo.

Co můžete vyčíst z registru dlužníků?

V rejstříku dlužníků se dá najít řada informací o fyzických osobách, jejichž jména jsou zde vedená. Kromě základních údajů, jako je jméno, příjmení, adresa bydliště a rodné číslo, zde najdete i údaje o částce, kterou jedinec splácí či splácel, jakým způsobem se tak dělo, a čím je závazek zajištěný. V registru dlužníků naleznete i informace o případných žádostech fyzické osoby o úvěr. Pozor si dávejte také v případě, že chcete někomu ručit za úvěr. V takovém případě se totiž můžete ocitnout v registru dlužníků i vy. Možná si říkáte jak je možné, že o vás banky v případě, že řádně nesplácíte své závazky, beztrestně podávají informace. Je to dané tím, že zákon o bankách dovoluje bankám vyměňovat si informace o důvěryhodnosti klienta a jeho schopnosti a ochotě splácet. Musíte tedy počítat s tím, že jakmile máte potíže se splácením, dozví se to i ostatní banky, u kterých následně při žádosti o úvěr narazíte. Pokud vám jedna banka žádost o úvěr zamítne, nemá cenu zkoušet žádosti u dalších. Banky mají totiž přístup k jednotné databázi, a vaše prohřešky při splácení před nimi neutajíte.

Jakmile vám banka zamítne žádost o úvěr kvůli záznamu v registru dlužníků, o kterém nevíte, začněte se důkladně zajímat, o jaký záznam se jedná. Není vyloučeno, že jste se do registru dostali omylem. Pokud se jedná o tento případ, můžete požádat o výmaz z registru. Konkrétně u instituce, která vás do něj zapsala. Může se ale stát, že je záznam platný a instituce měla právo vás do registru uvést. Chcete-li si i přesto vypůjčit o banky peníze, nabízí se vám dva způsoby. Stačí vyhledat:

a)  Společnosti nezajímá zápis v registru dlužníků a půjčí téměř každému.

b)  Společnosti, které zápis v registru dlužníků zajímá, ale zároveň si zjišťují důvod, pro který jste v registru uvedeni, a jeho závažnosti. Pokud se jedná o maličkost (právě např. o týden později zaplacený účet za telefon, který jste rychle zaplatili), půjčí vám i přes zápis.

U obou možností můžete bohužel čekat vyšší úrokovou sazbu, protože i přesto, že vám banka půjčí, považuje vás stále za rizikového klienta. Vyšší úrok má sloužit jako pojistka proti případnému nesplácení úvěru. Na úvěr téměř s určitostí nedosáhnete v případě, že je proti vám vedena exekuce.

Jestli vás zajímá, zda nejste vedeni v některém registru dlužníků, můžete do nejznámějších z nich za poplatek nahlédnout. Patří sem Centrální registr dlužníků, Centrální registr úvěrů, SOLUS, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby

Hledáte efektivní crm software pro vaše podnikání? Doporučujeme oblíbený program Money S4!

Používáte často insolvenční rejstřík nebo obchodní rejstřík a zdá se vám vyhledávání v nich složité? Vyzkoušejte novou službu FIRMO.CZ, kde najdete všechny informace přehledně na jednom místě! Nevíte si rady s vašimi financemi? Nezoufejte! Školení finanční poradci se společnosti OVB vám rádi pomohou rozložit vaše finance, přesně dle vašich potřeb!

Vema je moderní personální informační systém pro komplexní řešení mezd a personalistiky.

Program Altus Vario slouží pro přehlednou skladovou evidenci včetně řízení nákupní strategie.

Služba iDoklad.cz vám umožní jednoduše vystavovat faktury online. Pokud hledáte spolehlivé řešení pro fakturace, bude nástroj iDoklad vhodnou volbou!

Zajímá vás co je CRM a jak vám může pomoci ve vašem podnikání? Přehledné vysvětlení najdete na webu špičkového CRM softwaru eWay-CRM.

Kontakt a reklama