Investice do nemovitosti lepší než spořící účet?

17.04. 2014 • Investice

Investovat své peníze můžete do čehokoli – firma, akcie, komodity, dluhopisy, cenné papíry, nemovitosti atp. Možností je nespočet a výběr je pouze na vás. Většina investorů samozřejmě chce, aby jeho investice byla co nejvýhodnější a přinesla mu vysokou částku peněz. Chce to každý, avšak ne každému se to podaří. Umět správně investovat je umění. Jestli byste rádi obchodovali na burze, musíte mít o tom nějaké informace. V opačném případě vyhodíte peníze z okna.

Před vypuknutím finanční krize, byly nemovitostí velice oblíbenou investicí. Týkalo se to i menších investorů a někteří zakoupili pozemek/byt a pak v pohodlí se šálkem čaje pozorovali vzrůstající cenu jejich nemovitosti. Jste – li vlastníkem bytu, lze získat peníze jeho pronajímáním. Ovšem již zmíněná finanční krize tomuto pohodlnému pozorování cen dala STOP a udělala změny.

Hodnota nemovitostí začala opakovaně razantně klesat a většina investorů utrpěla znatelné ztráty. Když nebyli takto postiženi investoři donuceni jejich nemovitosti nabídnout k prodeji (odvíjí se od finanční situace jednotlivých investorů), je to jen otázka času a především jejich trpělivosti, kdy se opět hodnota nemovitostí zvýší a navrátí se zpět nad nákupní hodnotu. Jestliže vaše finanční situace nevyžaduje okamžitý příjem peněz, neprodávejte nemovitosti pod cenou – bezdůvodně se připravujete o peníze. Trh financí a nemovitostí se občas zvyšuje nebo snižuje – svět investic. Vydržte! Krize ustane a vy přejdete bez ztráty peněz. Je zcela pochopitelné, že realitní investoři mají obavy – nikdo nemůže vědět dobu finanční krize a následný stav trhu s nemovitostmi. V dnešní době lze zakoupit na trhu velice hodnotnou nemovitost pronajaté o výnosu 5 – 10 % za rok. Financovat ji můžete za pomoci hypotéky (úrok 3,5 %). Pohybujete – li se na území trhu nemovitostí krátce, jistě uvítáte několik tipů, které je dobré do startu znát. Necháte – li se jimi vést, nakupování nemovitostí půjde snáze a dostanete se i k mnohem dostupnějším nemovitostem. Zde již tedy několik vhodný tipů.

1. Vhodná lokalita

Se zakoupenou nemovitostí již nelze pohnout – pochopitelné. Je tedy zásadní, v jaké oblasti se nemovitost nachází. Lokalita nemovitosti je jedním z nejdůležitějších měřítek, jednáte – li o ceně nebo pronájmu nemovitosti. Je – li poloha nemovitosti na výnosném území, není žádná potíž jej nabídnout k prodeji či pronájmu. Pro představu si můžeme uvést následující případ: nemovitost v Praze na Václavském náměstí – jednoduchý pronájem; nemovitost v Ostravě v Hodovičkách – hůře se pronajímá. Toto schéma platí neustále (ať je krize nebo ne). I kdyby měl být konec svět tak toto bude stále platit.

2. Výnos

Jste – li investory, kteří jsou beznadějní z výnosů nabízejících vám státní dluhopisy a bankovní vklady, nemovitosti jsou právě pro vás. Taková nemovitost nabízí návratnost mnohem vyšších hodnot. Je možné tuto roční návratnost propočítat? Jistěže a velice snadno. Výnos z pronájmu nemovitosti očistěte od nákladů a výsledek podělte cenou nemovitosti. K výsledné částce musíte ještě připočítat/odečíst vývoj tržní ceny nemovitosti. Pro vás je především zásadní, že je ve vašich silách nákup nemovitosti s výnosem, který vám dostatečně pokryje její finanční náklady, a tento vývoj jste schopni uhlídat. V praxi to znamená, že pokud vám odpadne nájemník, jste za poměrně krátkou dobu schopni najít náhradního s podobnou výší nájmu.

3. Rezidenční nebo komerční nemovitosti?

Většina nováčků a neznalých v tuto chvíli nejspíš netuší, o čem je tu psáno. Avšak právě tohle je rozhodující volba. Musíte si vybrat mezi koupí rezidenční nemovitostí (byty, domy) nebo komerční nemovitosti (obchody, kanceláře atd.). Chcete – li koupit byt nebo kancelářské prostory, důkladně si prostudujte všechna pro a proti. Kanceláře disponují vyššími výnosy, ovšem v případě jejich prodeje to trvá delší dobu. Je – li ještě k tomu období krize, zásadní je jejich poloha. Tyto prostory jsou dále celkem náročné na správu atp. Rozmyslete si tedy, do čeho své peníze chcete vložit.

4. Kupujte dole, prodávejte však nahoře

Zásadní věcí pro úspěšnou investici je prodávat se ziskem. Veliký problém však nastane tehdy, kdy ztratíte nájemce a bude těžké dohledat náhradního, který by přijal podobné podmínky. V takovém případě musíte cenu srazit níže, jinak budete nového nájemce hledat obtížně. Kupujete – li nemovitost investiční, informujte se, zda nejsou v danou dobu nabízeny v obdobné lokalitě a podobné kvalitě nemovitosti za nižší nájem. Jestli se tak událo, dejte si pozor. Když si tyto informace vyhledáte vy, potenciální nájemník si to také zjistí.

5. City a emoce stranou

V businessu není místo na soucit s ostatními. V současném businessu musí jít city stranou a panují zde nemilosrdné podmínky. Jestli budete mít pochopení pro nájemníka, který v tuto chvíli není schopen zaplatit (zaplatí později, má málo peněz, splatí polovinu, přišel o práci atp.), brzy budete ve ztrátě a bez peněz – všechno za svého nájemníka platíte. Většina jedinců city zrovna neoplývá a mají snahu těžit ze zranitelnějších osob. Nedejte ani na své emoce – nádherný dům, v tomto domě jsem se narodil(a) atd.

6. Spokojený náící nájemce

Bude – li vaše smlouva s nájemcem opravdu kvalitní, lze tím zvýšit cenu vaší nemovitosti. Základní předpoklady (musí být uvedeny v každé smlouvě) jsou výše nájmu, délka nájemní smlouvy, zvýšení nájmu o inflaci každý rok. Dále si do své smlouvy můžete dát vše, dle libosti – zákaz psů, zákaz kouření v bytě apod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články