Operativní leasing pro soukromé osoby

01.03. 2016 • Tipy a rady

Pokud vás zaujal operativní leasing pro soukromé osoby, pak byste neměli šít rozhodnutí horkou jehlou. V současné době ho totiž nabízí skoro každá značka osobních aut prostřednictvím dealerů či specializovaných leasingových firem. Vzhledem k velké nabídce je možné dostat různé podmínky, nicméně některé body bývají stejné.

V případě operativního leasingu zůstává předmět nájmu ve vlastnictví jeho poskytovatele. Soukromník se pouze stává jeho uživatelem, za což se platí pravidelné splátky. Ty se obvykle platí po dobu dvou až tří roků. Následně dochází k vrácení auta. Součástí pravidelné platby je také údržba auta. Rozsah údržby se přitom velice liší dle konkrétní nabídky a dohody mezi poskytovatelem služby a uživatelem vozidla.

Komu se operativní leasing vyplatí?

Soukromníkům se operativní leasing nemusí vyplatit vždy. Stejně jako u většiny ostatních produktů, ani u operativního leasingu se nedá nijak generalizovat. Z toho důvodu si přečtěte, kdy by se to mohlo vyplatit právě vám.

Nemáte peníze – i když se to na první pohled může jevit nelogicky, pokud nemáte finance na bankovním účtu, může vás operativní leasing zaujmout. Samo sebou nemůžete být úplně bez financí, protože musíte zvládat každý měsíc zaplacení nejméně pěti až šesti tisíc korun, což je startovací cena tohoto typu leasingu za ta nejlevnější vozidla.

Máte finance, ale nechcete je všechny utratit – zde je to stejný případ jako u předešlého příkladu. Když potřebujete zachovat finanční rezervu nebo naspořené finance raději investujete do něčeho jiného, než do vozu, pak zvolte operativní leasing.

Nenajezdíte moc km – výhody operativního leasingu jsou zčásti omezeny počtem ujetých kilometrů, protože většina leasingů má jasně nastavený roční nájezd km. Pakliže byste ho totiž překročili, museli byste zaplatit další poplatky za každý kilometr.

Nové auto bez starosti – tento bod je asi nejpodstatnější a má dva úhly pohledu. Prvním z nich je ten, že v rámci operativního leasingu se auto ve většině případů obnovuje nejdéle po třech rocích. Vyhnete se díky tomu potížím s prodejem ojetého vozu, protože vozidlo vracíte zpět leasingové firmě. Druhým úhlem je fakt, že u operativního nájmu se staráte o mnohem méně věcí, než jak tomu je v případě vlastního auta. Běžná údržba je zahrnuta v měsíčním poplatku stejně jako pojištění a někdy i dálniční známka nebo pneumatiky.

Jak v případě operativního leasingu opravdu ušetřit

Spočítejte si, co do splátek zahrnete

Část výdajů je ze strany leasingové firmy jasně stanovená, ale jiné jsou výběrové. A právě ty výběrové, které jsou spojené s údržbou a správou vozu, by vás měli nejvíce zajímat. Na těch se dá totiž dost ušetřit, nicméně bude vás to stát trochu času a námahy. Ať už před podpisem smlouvy o operativním leasingu nebo v průběhu používání auta. K nejčastějším výběrovým položkám patří dálniční známka, pneumatiky a jejich úschova nebo doba leasingu. Zatímco v případě dálniční známky se většinou jedná o zanedbatelnou položku, kterou není zase tak nutné se zabývat, v případě gum či doby leasingu už je to jiná.

V případě pneumatik byste si raději měli dobře vypočítat, o kolik se vám kvůli nim zvedne měsíční paušál za leasing. Tento výsledek byste si měli porovnat s tím, za kolik byste si je dokázali pořídit samo nebo kolik peněz byste zaplatili za jejich výměnu. V poplatku je často započítáno i skladování, takže pokud máte prostory, kde gumy skladovat, můžete nějaké peníze také ušetřit.

Co se týče samotné doby leasingu, tak záleží na vašich plánech a možnostech. To je ovšem čistě individuální záležitost, na níž neexistuje žádné obecné měřítko. Z toho důvodu je nutné vše dostatečně rozmyslet.

Pojištění

Pojistce v případě operativního leasingu určitě neutečete. Povinné ručení je dané právními předpisy a havarijní pojištění zase pravděpodobně bude požadovat leasingová firma. Ostatně nebylo by rozumné nové auto nepojistit.

Ovšem i přesto vám zbývá určitý prostor na manévrování. Pokud nemá poskytovatel leasingu jen jednu pojišťovací společnost, dá se prohlédnout nabídka na trhu. Větší manévrovací prostor však máte u spoluúčasti. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší je sice pojistka a tím pádem měsíční platba leasingu, ale nesmíte zapomenout, že při pojistné události obdržíte o to méně a spoluúčast budete muset zaplatit.

Kde se dá u operativního leasingu narazit

Změny na autě

Vzhledem k faktu, že auto pořízené na operativní leasing není vaším majetkem, nesmíte na něm dělat žádné nevratné změny. Neschválenou změnu byste totiž před navrácením vozidla museli neprodleně uvést do původní podoby. A jestliže by to vůbec šlo udělat, mohla by se celá transakce nesmírně prodražit. Úplně nejčastějším problémem bývá tuning auta, s nímž musí majitel souhlasit. Na druhou stranu přidělání tažného zařízení se často setkává se schválením, nicméně zvyšuje hodnotu vozu a tedy i měsíčního poplatku.

Zapomeňte na svůj autoservis

Když si vezmete vůz na operativní leasing, pak to ve většině případů znamená, že musíte jezdit do specializovaných autoservisů, které určí majitel. Jejich adresy vám řekne leasingová společnost. Z této povinnosti se nedá jen tak vyvléct.

Auto většinou nemůže řídit každý

Měli byste si dostatečně nastudovat smlouvy ještě předtím, než dohodu o leasingu podepíšete. Velice často se v ní totiž vyskytují různá omezení, kdo může auto řídit. Je vhodné vyjednat takové podmínky, které budou vyhovovat i vám, nicméně třeba při nestandardních požadavcích na okruh řidičů může dojít i k navýšení ceny leasingu kvůli zvýšenému riziku většího opotřebování auta.

Cesta do zahraničí

Cestování do ciziny autem na operativní leasing by nemělo představovat nějakou obzvláštní komplikaci. Přesto byste si raději měli zjistit, jestli to uzavřená smlouva vůbec umožňuje. Neměli byste také zapomenout zjistit, jestli existují nějaká omezení.

Kromě toho je důležité mít u sebe v zahraničí vždy všechny doklady, jimiž doložíte, že smíte auto využívat. Ve všech státech nemusí jít o stejné požadavky, takže byste si nejprve měli před cestou co ciziny zjistit a zajistit všechno potřebné.

Pokuty jdou za vámi

Pokud byste se snad chtěli spolehnout na to, že když je auto psané na leasingovou společnost, že se vyhnete placení pokut, tak vás musíme zklamat. Uživatel auta je totiž jasně smluvně deklarován, takže kdyby dorazila pokuta na leasingovou společnost, bude vám zaúčtována nebo dostanete výzvu k jejímu uhrazení.

Poškození auta

Určitě nesmíte podcenit ani situaci, kdy je auto nějak poškozeno. Rozhodně je nutné situaci řešit a máte z toho důvodu různá pojištění, aby pokryla škody. Stejně tak jste povinni dostat se s autem do servisu, když se objeví nějaká závada. Zanedbání potíží nebo škod by se totiž mohlo krutě nevyplatit při vracení auta po uplynutí doby leasingu. Leasingová firma by po vás mohla chtít náhradu škody.

Operativní leasing pro soukromé osoby

Díky tomuto článku jste jistě zjistili, že operativní leasing pro soukromé osoby může být výhodný stejně jako nevýhodný. Z toho důvodu byste si ještě před uzavřením smlouvy měli všechno dostatečně přečíst a spočítat. Manévrovací prostor sice není příliš velký, ale přesto se dá vždy něco dělat. I z toho důvodu je rozumné získat více nabídek a pokusit se vyjednat si co nejlepší podmínky. V současné době, kdy je vysoká konkurence, vám pravděpodobně někdo vyjde vstříc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články