Půjčujte známému či příbuznému? Smlouva je ochrana pro obě strany

30.09. 2015 • Tipy a rady

Do finančních potíží se může dostat kdokoli. První možností, která člověka většinou napadne, je řešit situaci s pomocí rodiny či přátel. A to bohužel dopadá mnohdy katastrofálně. Přitom stačí tak málo – vzít papír a sepsat, na čem jsme se dohodli.

Jen „na dobré slovo“ nikdy nepůjčujte

Míchat obchod se vztahy je pokaždé trochu nebezpečné. Když si půjčujete peníze od přítele, nebo naopak kamarád potřebuje finanční injekci od vás, je to ošemetná situace, ze které kouká mnoho potenciálních problémů. A to jak v rovině mezilidské, tak i peněžní.

Aby bylo riziko co nejmenší pro obě strany, vyplatí se sepsat smlouvu o půjče. I když je to jen tak pro jistotu. Možná si teď myslíte, že se jedná o zbytečnou formalitu, která akorát zdržuje a navíc ukazuje na určitou míru nedůvěry, opak je ale pravdou. Se smlouvou ukazujete, že jednáte zodpovědně a stejný přístup očekáváte i od druhé strany. A takový závazek je daleko těžší porušit.

Za dobrotu na žebrotu se smlouvou nepřijdete

Se smlouvou či směnkou se vám nemůže stát, že za podaný prst přijdete o celou ruku. Veškeré písemnosti ale musejí být správně sepsané a mít náležitou podobu. Ideální je obrátit se na právníka, který na vše dohlédne. Sice za jeho služby něco málo zaplatíte, ale budete mít jistotu, že jednou nebude váš požadavek u soudu zamítnut s tím, že předložený dokument vlastně vůbec není směnkou.

Co všechno musí smlouva obsahovat?

Správně by smlouva měla obsahovat označení jednotlivých smluvních stran – jméno dlužníka a věřitele včetně příslušných adres. Dále je nutné vymezit výši poskytnuté částky a poznámku o tom, jestli je to půjčka úročená nebo bezúročná. V neposlední řadě nezapomeňte napsat informace o splatnosti půjčky.

Smlouvu můžete řešit i formou notářského či exekutorského zápisu, když vám pak dotyčný přestane splácet dluh a nekomunikuje, můžete na něho rovnou podat návrh na nařízení exekuce. Pokud se vyskytnou s jeho platební morálkou problémy, řešte je co nejdříve. Tak máte totiž nejvyšší šanci dostat své peníze zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby

Hledáte spolehlivý ERP systém pro vaše podnikání? Vyzkoušejte oblíbené ekonomické systémy Money S3, S4 nebo S5!

Nevíte si rady s vašimi financemi? Nezoufejte! Školení finanční poradci se společnosti OVB vám rádi pomohou rozložit vaše finance, přesně dle vašich potřeb!

Vema je moderní personální HR systém pro komplexní řešení mezd a personalistiky.

Program Altus Vario je přehledná skladová evidence, která vám usnadní vedení skladu i řízení nákupní strategie.

Pro snadné fakturace zdarma online doporučujeme službu iDoklad.

Hledáte spolehlivý CRM systém pro projektové řízení? Vsaďte na osvědčený český software eWay-CRM!

Kontakt a reklama