Co dělat když zaměstnavatel neplatí mzdu

30.03. 2014 • Tipy a rady

Smutné, ale nejedná se o nic nového, že zaměstnavatel nevyplácí mzdu, se kterou souhlasil ve smlouvě o pracovním poměru. Mnoho lidí začne pracovat jinde, a jelikož není možné se se zaměstnavatelem domluvit (či on nemá chuť situaci řešit), oba to přestanou řešit. Ovšem vaše peníze můžete dostat zpět, pokud budete vědět jak.

Proč zaměstnavatelé neplatí?

Jmenujte jednoho člověka, který má rád placení. Nikdo z nás neoplývá zrovna nadšením tahat z peněženky větší množství bankovek. Lidé nakupují zlevněné zboží, srovnávají ceny jednotlivých výrobků a snaží se šetřit, kde se dá. Je to zcela běžné, lidské a nic neobvyklého. Najdou – li možnost uspořit větší částku peněz, tak dle toho také konají. Někdo spoří dokonce takovým způsobem, že nesplácí své závazky – nespravedlivé a nemorální. Nicméně osoby se silným žaludek to nečiní sebemenší obtíž.

Jestliže zaměstnavatel neplatí mzdu svým zaměstnancům, dostat své peníze zpátky je mnohdy obtížné. Většina rad zní „suďte se“, ale to je běh na dlouhou trať. Vy jste si svou práci opracovali, mzda vám měla být již vyplacena a stále nic. Jelikož jste v minulosti s takovou situací neměli co dočinění, ani vás nenapadlo, že podáte výpověď kvůli chybějícímu platu. V takové situaci zaměstnavatel slibuje, že chybějící plat zašle i s obnosem k dobru, nicméně nyní to není možné, jelikož se vydal z peněz na budoucí zakázku, která přinese firmě velkou sumu peněz a poté se již vše vyrovná. V zaměstnání jste spokojeni, mzdu máte ve smlouvě uvedenou vyšší než za obdobnou práci jinde – není důvod k výpovědi.

Myslíte si, že ještě nějaký čas to počká – sáhnete do úspor. Říká se přeci, že než sedět doma a nic nemít je lepší mít „peníze na cestě“. Avšak následující měsíc se opět naslibovaných peněz nedočkáte (natož nových). Namísto toho následuje znovu snůška slibů. Pokud k tomu ještě dosáhnete na dno svých úspor, nervozita ve vás vzroste.

Je skoro nesmyslné, že máte nárok na přesně stanovenou částku stvrzenou podpisem a důkazy, že plat jste neobdrželi. I přes všechno toto jste nuceni k získání peněz jednat – nikdy tomu nebude asi naopak. Z principu se rozhodně svých peněz nevzdávejte a mějte snahu je všemi možnými způsoby získat. I takto svému zaměstnavateli nedáte spát a budou – li se podobně hájit i ostatní, do budoucna si rozváží, jestli nebude chtít platit.

Co udělat nejdříve

Dluží – li zaměstnavatel, veškeré úřady a instituce vám poradí to samé – dejte výpověď. V tomto okamžiku (při jakýchkoli okolnostech) můžete podat okamžitou výpověď s odůvodněním nevyplaceného platu a požadovat odstupné. Dobré je, pokud vám zaměstnavatel stvrdí svým podpisem souhlas dluhem, která má vůči vaší osobě (spíše mizivá šance – pravděpodobnější, že vyhrajete jackpot v loterii).

Může také nastat situace, kdy zaměstnavatel odmítá přijmout a podepsat vaši výpověď. Očividně víme důvody – navýšení nákladů v podobě odstupného. V takovém případě vám raději zadělá na další problémy a nechá vás v očekávání tak dlouho, že nakonec odejdete úplně bez peněz.  Avšak i v takové situaci se lze bránit (vyřešit komplikace). Svou výpověď mu pošlete poštou (s dodejkou) – dodejna se vrátí a daná věc je považována za přijatou, a tedy výpověď je platná.

Občanská poradna

Jsou situace, kdy začnete propadat zoufalství a nevidíte žádná východiska. Věty v článku nechcete pročítat, zdá se vám to nesrozumitelné, anebo je váš případ specifický a požaduje také faktické řešení. V takových případech hledejte pomocnou ruku v Občanských poradnách (v každém větším městě v ČR; poskytováno zdarma a anonymně). Tyto poradny vám dají jisté rady ve vaší situaci a také dostanete potřebné dokumenty (formuláře) a především doporučení nejlepšího východiska z vašeho problému. V těchto institucích pracují dobrovolníci, kteří mají skutečný zájem a snahu lidem pomoci a poradit – příjemní a vyslechnou. Nejlepší na celé věci je, že vše je anonymní – žádné představování, uvádění vašich údajů (než si vás někdo všimne).

Co nyní dělat

Jistě není od věci vašeho ex-zaměstnavatele trochu potrápit a nahlásit ho na inspektorátu práce. Dlužné peníze nejspíš nezískáte, nicméně pro něj to bude jen další potíž, kterou bude nucen vyřešit. Možné je také, že kontrola nalezne určité prostoje v jeho listinách a potíže mu začnou narůstat.

Písemná žádost o vyplacení dlužné částky

Zaměstnavatele (dlužník) je nezbytné požádat písemnou formou o vyplacení dlužné sumy. Připadává vám to absurdní? Jistěže, ale pokud by se spor dostal až k soudu, byl by na vaší straně, jelikož jste nejprve využili všechny možné způsoby řešení, než ihned povolat soud. Žádost musí obsahovat základní údaje – vaše iniciály (i zaměstnavatele), o co žádáte, konkrétní finanční obnos, termín vyplacení peněz (relevantní – datum přijetí žádosti – běžně do 14 dnů) a údaje o dlužné částce (za co má být vyplacena). V žádosti tedy uvedete, že počátkem toho a toho data jste jeho zaměstnancem na určité pracovní pozici a byla vám vypočítán měsíční plat v dané výši. Podstatnou součástí jsou také data a podpisy.

Vhodné je poslat žádost několikrát a uvést, že o vyplacení dlužné částky již bylo žádáno toho  a toho data, avšak do dnešního dne vyplacena nebyla a opět tedy žádáte o její vyplacení do konkrétního termínu. Zmiňte také, jestli jste byla dlužníkem kontaktována (nebo vy jeho) – telefonicky, e – mailem atp.

Insolvence

Podstatnou skutečností při obdobných neshodách je, zda se dlužník nachází v osobním bankrotu (nebo ne) – pokud ano, neprodleně zažádat na Úřadu práce o vyplacení nároků na mzdu. V takových případech vám však bude vyplacena suma jen 3 měsíce zpátky a měsíce dopředu (jste se zaměstnavatelem stále v pracovním poměru atd.), ale požadovat lze jen plat průměrný. O zbylou sumu žádáte v přihlášce pohledávky – předkládáte u Krajského soudu (zabývá se i přemi ohledně insolvence). Každý dokument si zkopírujte a ukládejte – v případě soudního řízení budou potřeba. Snažte se nic neopomenout – notorický dlužník je v těchto situacích jako ryba ve vodě.

Jiná situace nastává, jestli osoba ještě není v insolvenci. Můžete podat návrh na jeho insolvenci, ovšem je nutné mít min. 2 věřitele, kterým také dlužník dluží peníze (čím větší suma, tím lépe). Znovu jsou nutné všechny podklady, které máte a předložíte „Návrh zaměstnance na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele“ (tzv. insolvenční návrh). Na příslušných úřadech nebo na internetových stránkách je k dohledání mnoho vzorových formulářů. Jestli dluží peníze vám, není pochyb, že v této situaci jsou i další zaměstnanci – dohodněte se a společně podejte tento návrh). Ve chvíli, kdy se ocitne dlužník v insolvenčním rejstříku (přibližně do 1 týdne), Úřad práce může okamžitě zažádat o vyplacení mzdových nároků.

Vymahači dluhů

Pravdou je, že tento proces může trvat nějakou dobu a na své peníze tak začnete skoro zapomínat. Je tedy možné o vaše peníze požádat i formou vymáhání pohledávek. Negativem ovšem je, že i vymahačské firmy si účtují 30% - 50% z vymožené částky (požadovat poplatek nebo si poplatek strhnou ze získané sumy). Vybírejte proto firmy na doporučení nebo propagované. Mohou si účtovat vyšší částku, ale platit si nechávají až po vymožení peněz. Když neuspějí, platit nebudete ani korunu. Tyto firmy vyřeší všechno za vás, nemusíte se s ničím zaobírat a nakonec vám vzroste konto. Ve chvíli, kdy vymáhání dluhů má na starosti firma a dlužná osoba se ocitne v insolvenci, toto vymáhání je zastaveno.

Soudní spor

Zdají – li se vám výše zmíněné tipy jednoduché a zdlouhavé, dlužnou částku lze vymoci rovnou soudním sporem. V této situaci si pokaždé najměte výborného právníka, který je v těchto sporech zkušený a je dobře neznámem s celým postupem. Bohužel, i přes vyhraný spor, kdy je soudem stanovena částka, kterou dlužník musí zaplatit (+ výlohy za soudní proces), není očividné, že částku také vyplatí – uteče do zahraničí, skrývá se, vyhýbá se plnění trestu. Pamatujte, že při takové při se vždy braňte a čím větší počet bránících se osob, tím menší počet takových „podnikatelů“.

.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články