Jak ušetřit více peněz měsíčně

03.07. 2013 • Spoření

Asi každý člověk byl někdy v životě donucen začít šetřit. Šetření může být jak dobrovolné, kdy se rozhodnete šetřit na nové auto nebo rodinnou dovolenou, ale bohužel i nedobrovolné, kdy se musí člověk uskromnit třeba z důvodu ztráty zaměstnání nebo partnera. S největšími finančními problémy se potýkají studenti, kterým je z časových důvodů znemožněno plnohodnotně pracovat a jejich rodiče nemají finance na jejich zabezpečení, ale také rodiny s malými dětmi, jejichž potřeby ruinují každý měsíc rodinný rozpočet. Možná byste také rádi ušetřili nějakou tu korunu, ale myslíte si, že nemáte kde. Zkuste se zamyslet, a zjistěte, kudy vám peníze zbytečně utíkají z účtů a peněženek do nenávratna. Mnohdy jde jen o to překonat svoji vlastní lenost a místo využívání zbytečných a drahých služeb si pomoct sám.

Uvař si sám

I když vám dvě stě korun za oběd v restauraci nepřijde moc, vypočítejte si, kolik tisíc dáte za tento luxus zbytečně každý měsíc pryč. Pro vícehlavou rodinu je naprostou nezbytností domácí vaření. I to ale dokáže přijít draho, když zapomenete počítat výdaje za nakoupené potraviny, popřípadě plýtváte surovinami. Zkuste si nevařit jen jedno denní jídlo, které vás přijde zbytečně draho, ale vařte na celý den, popřípadě i na několik dní dopředu. Jestli vám dochází nápady, co vařit, zkuste hledat inspiraci v internetových kuchařkách, kde jsou autory receptů lidé, jako jste vy. Naleznete spoustu rad, jak připravit základní suroviny (těstoviny, brambory, rýži,…) na stovky způsobů, dokonce se naučíte zpracovávat třeba starý chléb, který jste vždycky vyhazovali. Snažte se nevařit složitá jídla, při kterých jedou na plné obrátky všechny čtyři plotny a trouba k tomu, ale zkuste připravovat pokrmy jen v jednom hrnci. Ušetříte tak peníze za energie, a navíc vám zbude víc času na sebe. Překonejte svoji lenost a zavrhněte jídlo z konzerv. Sice se jedná o levný pokrm, který je hned připravený ke konzumaci, ale třeba takové sušené těstoviny jsou ještě mnohem levnější, máte je za čtvrt hodiny uvařené a ještě získáte základ na spoustu pokrmů. Dětem můžete udělat těstoviny na sladko třeba s tvarohem a kakaem, manžel zase ocení těstoviny zapečené s uzeninou. Tato základní levná surovina se tak promění v různorodé pokrmy a vaší rodině večer ani nepřijde, že jí ty samé těstoviny, co k obědu, ale jinak ochucené. Pokud máte trochu času navíc, zkuste si někdy upéct svůj vlastní domácí chléb. Není nad to, když se vůně čerstvého bochníku line po celém domě, navíc když koupíte mouku v akci, můžete i výrazně ušetřit. A ta chuť! Domácí chleba vám jako bonus za vaši snahu díky „normálním“ surovinám vydrží měkký třeba i celý týden. Co se týče masa, to kupujte vždy jedině čerstvé od řezníka. Mražené masné výrobky bývají cíleně napouštěné vodou, a vy tak platíte část ceny nikoliv za maso, ale za vodu.

Akce v supermarketech

Možná se ušklíbnete nad tím, že posedlost akcemi je jen pro důchodce. Jakmile se však rozhodnete vařit doma, určitě se vám vyplatí si jednou za čas projít letáky, které jste vždycky házeli s odporem rovnou do popelnice. Nezapomeňte ale při prohlížení akcí zapojit zdravý rozum. Vyplatí se vám alespoň zevrubný přehled cen potravin, protože supermarkety s oblibou vydávají původní běžnou cenu za slevu. Pokud máte přehled, kolik stojí třeba mléko, mouka, a podobné základní suroviny, nemůžete se nechat na „akci“ nachytat.

Čerstvé, chutné, levné

Spoustu surovin si můžete vypěstovat sami. K tomu se samozřejmě hodí, když bydlíte v domku se zahrádkou. V takovém případě si lze vypěstovat spoustu ovoce a zeleniny. Pokud navíc budete semínka, která stojí pár korun, zalévat dešťovou vodou, vrátí se vám užitek z výpěstků mnohonásobně zpět. Pozadu nemusejí zůstat ani lidé bydlící v paneláku. I zde si lze na balkonech vypěstovat třeba popínavé druhy rajčat nebo jahod, dokonce si můžete pořídit třeba švestky nebo jablka speciálně vyšlechtěné pro pěstování na malém prostoru v květináči.

Určitě jste v televizi nebo na internetu zahlédli propagaci sezónního ovoce a zeleniny. Nejenže koupí podpoříte české pěstitele, ale navíc k vám nemusely plody putovat tisíce kilometrů v nezralém stavu, po kterém se jim musí ke zralému stavu pomoct chemií. To se promítne nejen na ceně, ale i na nízkých nutričních hodnotách. Sezónní plody jsou levnější a plné vitamínu. Nemá proto smysl utrácet třeba v zimě za málo výživný meloun, když si můžete koupit vitamíny nadupané zelí.

Auto – vzdát se, a proč?

Jestliže nemáte práci přímo v místě vašeho bydliště, ale musíte za ní dennodenně dojíždět, nejspíš dáváte před ostatními možnostmi přednost svému autu. Je pohodlné rozhodnout se, kdy vyrazíte na cestu, zastávka se nachází přímo ve vaší garáži a navíc nemusíte čekat. Jenže taková legrace něco stojí. Benzín je na nejvyšších hodnotách v historii a podle počtu kilometrů najetých za měsíc vás může doplňování nádrže vašeho miláčka přijít až na několik tisíc. Pokud je vzdálenost od vašeho domu k pracovišti jen několik stovek metrů či maximálně pár kilometrů, zkuste do něj co nejčastěji chodit pěšky nebo jezdit na kole. Nejenže vás to nic nestojí, ale navíc prospíváte svému zdraví a jako bonus shazujete přebytečná kila. Jestliže je vaše pracoviště vzdáleno tak daleko, že by nebylo ve vašich možnostech sem pěšky nebo na kole vůbec dorazit, zkuste si spočítat, kolik by vás stálo cestování hromadnou dopravou. Když si navíc pořídíte permanentku nebo různé slevové kartičky na jízdu, budete oproti jízdě v autě platit pakatel. Když se ani tak nebudete chtít svého čtyřkolého pomocníka vzdát, zjistěte si, zda někdo ve vašem sousedství nejezdí každý den tu samou trasu. Mohli byste jezdit společně a na benzín se lze skládat. Navíc kamarád vám na rozdíl od autobusu nebo vlaku nikdy neujede před nosem.

Haló, tady výhodnější tarif

Jestli se při každém placení za váš mobilní telefon děsíte částky, kterou platíte za paušál nebo kredit, zkuste se zamyslet, kdy jste si naposledy zřizovali tarif. Třeba zjistíte, že je to už spoustu let zpátky. Na trhu je několik operátorů, kteří se v poslední době předhánějí ve výhodných tarifech. Popřemýšlejte také, u jakého mobilního operátora jsou lidé, se kterými si voláte nejčastěji. Jakmile voláte nebo píšete SMS na jiného mobilního operátora, přijde vás to i několikanásobně dráž. Využívat můžete i internetové SMS brány, ze kterých lze posílat zprávy do určitého počtu znaků zdarma, nebo si lze zřídit třeba Skype.

Výprodej!

Pro spoustu lidí, tedy hlavně žen, jsou různé výprodeje zboží, a to zejména oblečení, nejhezčím obdobím roku. Kromě nejočekávanějších povánočních výprodejů se výprodeje odehrávají po každé sezóně, kdy prodejce potřebuje uvolnit sklady pro aktuální zboží. Nekupujte si proto například plavky v létě, ale počkejte si na podzim, kdy budou zlevněny klidně i o tři čtvrtiny.

Nabídli jsme vám několik tipů, jak ušetřit, ale to nejdůležitější je na vás. Nakupujte s rozvahou, a to pouze zboží, které skutečně potřebujete. Nepořizujte si novou, i když sebehezčí kabelku, když je třeba koupit vašemu dítku novou školní aktovku. Nenechávejte se balamutit zdánlivými slevami výrobků a udělejte si čas na porovnávání cen v kamenných obchodech a na internetu. Vaše peněženka vám bude vděčná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články