Vyplatí se ještě v roce 2020 stavební spoření? Stále má co nabídnout

24.03. 2020 • Spoření

Stavební spoření platí jako poměrně konzervativní finanční produkt. Už není tak výhodné, jako tomu bývalo v minulosti, protože se od té doby poměrně razantně změnila míra státní podpory. Právě z toho důvodu, že je stavební spoření poměrně konzervativní, jej však stále vyhledává velké množství klientů. Pokud i vy máte nějaké stavební spoření, jaký tedy můžete očekávat rok 2020?

Kdy je stavebko výhodné?

Pokud se podíváme na stavební spoření jako na produkt, který soupeří s hypotékou, nejvíce se mu zpravidla daří tehdy, když rostou pozvolna úrokové sazby.

Úvěry jsou totiž financovány z klientských vkladů, takže je tolik neovlivňují tržní vlivy. V době růstu sazeb tak může stavební spoření nabídnout lepší úrokovou sazbu než hypotéka. Z tohoto pohledu lze říci, že stavební spoření přináší především stabilitu.

Silná je pozice stavebních spořitelen zejména s ohledem na:

  • Financování rekonstrukcí
  • Stabilní zájem o vylepšování bydlení

Stavební spoření je stále zajímavým produktem zejména s ohledem na rekonstrukce. To můžeme velmi snadno dát do souvislosti s tím, že ceny nemovitostí jsou stále vyšší. Proto také klesl zájem o úvěry na bydlení, jelikož řada lidí si je zkrátka nemůže dovolit. Zájem o rekonstrukce ale neklesl. Mnoho českých domácností stále bydlí v poměrně zastaralých bytech, a tak pokud si nemůže dovolit jít do nového, v nejbližší době uvažuje o rekonstrukci.

Ceny nemovitostí dále porostou hlavně v lukrativních lokalitách

Do budoucna lze očekávat, že ceny nemovitostí stále porostou. Pravděpodobně mírnějším tempem, protože řada nemovitostí se stává už pomalu neprodejných, ale u lukrativních lokalit zpomalení příliš očekávat nelze. A jak to vidíte vy? Vsadíte spíše na rekonstrukci nebo toužíte po novém bydlení?

Tento článek vám přinesl finanční magazín Bway.cz. Zkroťte i vy své finance!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články