Spoření? Jenom ne na běžném účtu!

03.11. 2013 • Spoření

Většina lidí má tendence si část svého příjmu spořit. Někteří ale dělají zásadní chybu, která je o jejich peníze připravuje – spoří si své peníze na běžném účtu. Podle průzkumů tak činí celé čtyři pětiny Čechů. Pokud i vy necháváte peníze na běžném účtu, pokusíme se vám v následujícím článku vysvětlit, proč to není zrovna nejlepší nápad.

Inflace a poplatky – nepřátelé spořícího člověka

Možná si říkáte, že když si peníze necháte na svém běžném účtu, nikam se vám neztratí. To ale není tak úplně pravda. Uložením peněz na běžném účtu necháte své finance napospas inflaci, která jejich hodnotu postupem času snižuje, a také poplatkům. Zhodnocení je ve většině případů téměř nulové, protože k běžným účtům banky nabízejí jen minimální, popřípadě vůbec žádné úročení. Pokud si vložíte na svůj běžný účet například 100 000Kč, „vydělá“ vám tento vklad průměrně 10Kč ročně. To je tak směšná částka, že vám ani nepokryje inflaci, která daný rok zvýšila cenovou hladinu. Navíc banky si účtují poplatky za každou hloupost, a vaše naspořené finance tak dostávají na frak.

Světlé výjimky

Výjimku v této zavedené praxi tvoří společný produkt UniCredit Bank a Partnerts – konto Partners Plus. Na první pohled se jedná o běžný účet, od ostatních se ale liší svým příznivým úročením ve výši 1,5%, který získáváte do zůstatku 150 000Kč. Poplatku za vedení účtu se ovšem nevyhnete, konkrétně je to 89Kč měsíčně. Máte-li na svém kontě přes 80 000Kč, tento poplatek se vám zaplatí z úroků.

Oproti ostatním produktům je i poměrně výhodný účet u GE Money Bank s názvem Genius Gold. Úrok je 1,1%, tuto výhodnou úrokovou sazbu ovšem kazí poplatek za vedení účtu ve výši 499Kč za měsíc. Od tohoto poplatku jsou osvobozeni pouze klienti, kteří mají na svém běžném účtu částku větší, než čtvrt milionu.

Výhody spořicích účtů

Pokud nechcete své peníze investovat, nabízí se vám stejně bezpečná, ale zato výhodnější možnost – spořicí účty. Jejich založení je jednoduché a vedení levné. Nesporné klady spořicích účtů objevuje čím dál víc českých domácností, které díky nim chrání své peníze před inflací. Jen pro informaci, inflace v roce 2013 činila 1,4%. Když si tento údaj porovnáte se zúročením na běžném účtu, které se pohybuje kolem 0,01%, je to už na pováženou.

Když si na spořicí účet uložíte 100 000Kč, nevyděláte směšných deset korun, ale při zvolení správné instituce, vám na účtu přibude měsíčně až 2 000Kč! A to už je důvod, proč přejít k ukládání peněz na spořicí účet!

Jak si založit spořicí účet?

Spořicí účet mají v základní nabídce všechny banky, u kterých můžete mít zároveň i běžný účet. Ve většině případů je jejich vedení zadarmo a ke svým penězům máte vždy okamžitý přístup. Nemusíte čekat dlouhé týdny, či dokonce měsíce, jako je tomu třeba u termínovaných vkladů. Ty fungují na jednoduchém principu – čím déle budete mít peníze vložené, tím vyšší bude zúročení částky. Zde ale musíte čekat, než vyprší doba, na kterou jste peníze na termínovaný vklad vložili.

Nejjednodušší bývá založit si spořicí účet u té samé banky, u které máte běžný účet. Převod peněz je okamžitý a vy můžete peníze použít hned. Tato možnost ale nemusí být zrovna výhodná. Spořicí účty z nabídky různých bank se od sebe liší úrokovými sazbami, a to dost citelně. Není od věci nezůstávat jen u jedné banky, ale projít si nabídky konkurenčních institucí. Spousta z nich vám otevře spořicí účet i v případě, že u nich nemáte žádné jiné účty.

Dalšími atributy, které by vás při výběru spořicího účtu měly zajímat, jsou poplatky za odchozí platby. Pokud si hodláte často posílat peníze ze svého spořicího účtu na běžný účet vedený u jiné banky, může se vám to značně prodražit. Negativem jinak výhodných spořicích účtů jsou totiž vyšší poplatky právě za tyto služby. Jejich účelem je zamezit klientovi, aby spořicí účet využíval jako účet běžný. Některé banky vám navíc dovolí posílat si peníze ze spoření na jeden jediný účet. Jeho následná změna sice je možná, ale jedná se o dost nepohodlný způsob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články