Jak ušetřit a zbytečně neutrácet

22.05. 2013 • Tipy a rady

V dnešní době se na nás valí z reklam spousta informací, bez kterých se lidský život jednoduše neobejde. Abyste neutratili peníze dva dny po výplatě, musíte mít hodně pevnou vůli. Pokud patříte mezi osoby, na které reklamy a různá doporučení hodně působí, budete muset sami se sebou bojovat. Musíte si uvědomit, co potřebujete, a co ne. Nebylo by přeci jenom lepší šetřit si peníze na něco, co naše domácnost opravdu potřebuje? Na světě by bylo mnohem méně nešťastných lidí, kdyby se každý dokázal správně rozhodnout, co musí nutně koupit, a co je jen obyčejné vyhazování peněz. Představme si pár věcí, které se nám reklamy snaží vnutit, ale které jenom tahají peníze z našich kapes.

Kávovar

Kávovar se vyplatí koupit pouze v případě, že patříte mezi opravdové kávové gurmány. Ti naprosto nevědí, co je to káva předem mletá. Kupují si kvalitní zrnkovou arabiku, která se v kávovaru promění ve skutečnou delikatesu. Pokud ale patříte mezi osoby, které dodávají dávky kofeinu do žil pomocí rozpustné kávy, nebo jiných rozpustných směsí typu cappuccino, moccaccino či oblíbených 3 in 1, je pro vás kávovar naprostou zbytečností. Pro vás stačí jen nasypat lžičku směsi do hrníčku a zalít horkou vodou. Kávovar by vám lepší nápoj nepřipravil, jen byste zbytečně špinili další kus nádobí.

Výdobytky moderní kuchyně

Dvacet druhů mixérů a šlehačů, odšťavňovač na ovoce a zeleninu, shaker na koktejly, zmrzlinovač, jogurtovač… Ve výčtu výmyslů moderní kuchyně bychom mohli pokračovat ještě na několika dalších stránkách. Pokud přeci jenom nechcete všechno dělat poctivě ručně, pořiďte si do kuchyně jeden jediný kuchyňský robot. Kvalitní robot nabízí spoustu funkcí, které nahradí hromady jednotlivých spotřebičů. Pořizovací cena sice bývá vyšší, ale získáte spolehlivého pomocníka, který vám nebude zabírat tolik místa.

Vaflovač a toustovač najednou?

Je úplně zbytečné mít oba tyto spotřebiče najednou. Oba dva totiž nabízejí téměř totožné funkce. V toustovači připravíte vynikající vafle, stejně jako si ve vaflovači připravíte vynikající vykřupané tousty.

Domácí těstoviny

Pokud nepatříte mezi extrémně časově vytížené osoby, zkuste zavrhnout kupované těstoviny, a vyrobte si je doma. Nejenže ušetříte, ale budete vědět, co jíte a ochráníte tak své zdraví před nezdravými přísadami v levných výrobcích. Domácí těstoviny nemusejí být jen doménou italských gurmánů, kvalitně je dokáže vyrobit i šikovná česká hospodyňka.

Pěstujte bylinky

Kupovat bylinky už usušené v obchodech, nebo dokonce v průmyslově zpracovaných směsích, je holý nesmysl. Ekonomicky i chuťově výhodnější možností je pěstovat si bylinky sami. Pokud máte zahrádku, máte vyhráno. Bydlíte-li v bytě, pěstujte voňavé rostlinky na balkoně nebo v květináčcích. Kdykoliv budete potřebovat některou bylinku, jednoduše si ustřihnete pár čerstvých lístků. Jakmile si zvyknete na chuť čerstvých bylin, už vám vyčpělé předsušené bylinky ze sáčku nebudou chutnat.

Impregnace na kůži

Milovníci kůže potřebují svoje kožené bundy, boty nebo křesla jednou za čas vyčistit. V obchodech si můžete zakoupit předraženou impregnaci na kůži, mnohem lépe, a hlavně levněji, vám ale poslouží obyčejné sádlo. Můžete si ho koupit v řeznictví nebo si ho vyškvařit sami doma z hodně tučného masa (husa, kachna,…).

Masky na vlasy a pleť

Spousta žen si při touze po krásných vlasech a pleti kupuje nejrůznější masky a kúry. Ty pak za měsíc tvoří nemalou část výdajů. I když po nich pociťujete, že je pleť jemnější a vlasy hebčí, přeci jenom si na svou pokožku či vlasy nanášíte chemické sajrajty. Zkuste si přečíst složení vaší oblíbené pleťové masky a zjistíte, že většinu ingrediencí nebudete umět ani vyslovit. Stejného, nebo dokonce ještě lepšího, účinku dosáhnete, když si vyrobíte masku domácí. Všechny suroviny, které budete potřebovat, jsou přírodního původu, a navíc budete přesně vědět, co si na sebe nanášíte. Recepty na přírodní vitamínové bomby pro vaši pleť najdete na internetu nebo v časopisech pro dámy. Nejčastěji se k jejich přípravě používá tvaroh, jogurt, citron, vajíčka, nebo třeba okurka. Pokud se neobejdete bez drahé masky na vlasy kvůli tomu, že by bez ní byly matné, zkuste si vaše vlasy jednoduše po umytí polít obyčejným pivem, a uvidíte, že se vaše vlasy budou lesknout úplně stejně.

Váš hlodavec vás pochválí

A když ne on, tak vaše peněženka určitě. Jestli s vámi domácnost sdílí králíček, morče nebo třeba potkat, nejspíš mu vystýláte klec nebo terárium hoblinami. Ty se musí čas od času měnit, aby se z domečku hlodavce nelinul nepříjemný zápach. Když si kupujete hobliny ve zverimexu, přijde vás to na nemalý peníz. Zkuste navštívit nejbližší truhlářskou dílnu, kde se to přebytečnými hoblinami jen hemží. Truhláři se jich zbavují, proto vám dají klidně celý pytel zadarmo. Truhlář si udělá v dílně místo, a vy získáte spoustu podestýlky. Takže jste si prospěšní navzájem. Spousta chovatelů také dává svým mazlíčkům do pelíšku seno, ze kterého si hlodavci dělají hnízdečko. Neutrácejte zbytečně za směšnou trochu sena ve zverimexu, ale projděte se do přírody a natrhejte si plnou tašku trávy. Doma si ji usušte, a máte svoje vlastní domácí voňavé seno.

Úspory pro studenty

Mezi studenty, a to hlavně těmi vysokoškolskými, je populární podtrhování zvýrazňovači ve skriptech. Vysokoškolská skripta bývají hodně obsáhlá, proto zvýrazňovače rychle docházejí a musí se kupovat stále nové. A to dokáže vlézt do peněz. Co si takhle raději místo zvýrazňovačů koupit obyčejné pastelky? Stojí pakatel a vydrží vám klidně dva semestry. Stačí jen dobře ořezávat.

Balicí papír vydrží i několik Vánoc!

Kupovat před každými Vánocemi nebo narozeninovými oslavami nové role balicího papíru je nejen nehospodárné, ale i značně neekologické. Proč si neschovat již použité balicí papíry a opakovaně je nepoužít? Když je některý kousek zmačkaný nebo potrhaný, stačí ho jen odstřihnout a použít hladkou a neporušenou část na zabalení menších dárků. Výhodou je nadělovat dárky v krabicích. Pořiďte si krabice různých velikostí, a pořiďte jim nový obleček z vánočního nebo narozeninového balicího papíru. Dárky si tak můžete dávat v těch samých krabicích do aleluja. To samé platí i pro jmenovky. Nedělejte každý rok nové, ale používejte ty od minulého roku. Zbude vám mnohem víc peněz na samotné dárky.

Krutony do polévky

Krutony jsou stále víc in. Kvůli tomu se chytří prodejci rozhodli prodat vám jich trošku za nehorázný peníz. Správná hospodyňka ale ví, že stačí nakrájet starý chleba nebo rohlík na kostičky a ty osmažit. Vzniknou vám domácí voňavé krutony a navíc ušetříte.

Kuchyňské utěrky – drahý špás

Jestli jsou pro vás kuchyňské utěrky nepostradatelným pomocníkem v domácnosti, měli byste se zamyslet nad tím, zda neexistuje lepší a úspornější způsob. Stejně dobře vám poslouží obyčejný toaletní papír, který můžete sehnat už od tří korun za kus. Role kuchyňských utěrek vás vyjde mnohem dráž, což je docela divné. Jedná se o stejný materiál, jen formát jednotlivých útržků je o něco větší. To znamená, že v továrně ze stejného materiálu udělali menší a větší role, přičemž jejich vlastnosti jsou úplně stejné.

Jestli ale chcete ušetřit úplně nejvíc, investujte do koupě hadrových utěrek, které lze po vyprání používat opakovaně.

Nové koště snese i starou tyč

Pokud si potřebujete pořídit nové koště nebo mop, kupte si pouze samotný nástavec. Proč si pro každý smeták kupovat novou tyč, která je neskladná a jenom překáží. Pořiďte si jednu tyč, a na ni pak vždy našroubujte příslušný nástavec. Ušetříte nejen peníze, ale i nemalý prostor.

Uvedli jsme pouze několik typů, které vám měly poradit, jak ušetřit. Samozřejmě nemůžeme vypsat všechny možnosti, protože těch je nespočet. Zkuste se naším článkem inspirovat a hledejte podobné skulinky, kterými vám každý měsíc utíkají drahocenné penízky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články