Splácejte podle plánu a získejte slevu na úvěr

07.09. 2013 • Půjčky a hypotéky

Z televize se na nás valí každý den řada reklam, které se nám snaží přesvědčit, že bankovní produkty jsou výhodné po celý rok. Málokdo ale ví, že nejlepší dobou na uzavření smlouvy o půjčce je čas těsně před Vánocemi. V tuto roční dobu mají banky spoustu akcí, které mohou vnést do smlouvy nejeden přínos pro klienta. V roce 2013 byli lidé nadšení z odměn, které dostali za řádné splácení půjčky.

Pokud se rozhodnete vzít si úvěr, neměli byste automaticky vyrazit do banky, u které máte bankovní účet, ale rozhodně byste si měli zjistit, jaké nabídky mají banky napříč celým trhem. Jen tak zjistíte, která instituce vám nabídne nejlepší podmínky. V následujícím článku se vás pokusíme informovat, jaká je současná situace na finančním trhu, a co to znamená pro běžného člověka.

Aktuální stav finančního trhu

Pokud byste si dali tu práci a důkladně porovnali nabídky úvěrů bankovních i nebankovních institucí, zjistili byste, že rozdíly jsou rapidní.

Zkusíme vám to vysvětlit na vzorovém případu. Řekněme, že jste se rozhodli vzít si neúčelový spotřebitelský úvěr ve výši sto tisíc na pět let. Přeplatíte podle toho, jakou společnost si pro tento záměr zvolíte. U jedné instituce zaplatíte navíc jen dvacet tisíc, u jiné to bude už rovnou šedesát. U některých společností můžete dokonce zaplatit i jednou tolik, než jste si půjčili.

Finanční instituce se rozhodly jít na to tak, aby celá problematika byla pro klienta co nejsrozumitelnější. Většina z nich zrušila poplatky za sjednání smlouvy i za vedení úvěrového účtu. Jakmile odpadly tyto dva položky, mají klienti najednou mnohem lepší přehled o tom, kolik ve skutečnosti zaplatí, protože se neztrácejí v hromadě poplatků a půjčka je pro ně mnohem přehlednější. Postupem času půjde toto zjednodušování ještě dál. Nebude již nutností mít u společnosti, u které si půjčujete, zřízený běžný účet. Některé banky tuto praxi již zrušily, zbytek většinou nabízí tento účet bezplatně.

Splácíte řádně a včas? Pak vás čeká odměna!

Není to ještě tak dávno, co finanční instituce razily myšlenku, že úroková sazba by měla dosahovat co nejvyšších hodnot, aby se pokryly ztráty způsobené lidmi, kteří neplatili tak, jak měli. Tuto praxi zákonitě odnášeli lidé, kteří spláceli vždy řádně. Dalo by se říct, že platili bance i za neplatiče, tedy za úplně cizí lidi. To samozřejmě klienta znechucovalo, a už se snažil nikdy si nepůjčit. Přístup finančních institucí k dobrému klientovi byl jednoduše tristní, naštěstí si to banky postupně začaly uvědomovat.

Praxe poslední doby je proto následující: Jakmile jste nový klient, u kterého si banka není jistá jeho platební morálkou, budete mít ve smlouvě nejprve vyšší úrokovou sazbu. Když budete splácet vždy celou částku k příslušnému datu, banka vás za vaši preciznost odmění tím, že vám část splacených peněz vrátí. Ale pozor! Tuto výhodu nemůžete čerpat v případě, kdy splatíte úvěr dřív!

Přestože už samotné slovo „akce“ hřeje člověka u srdíčka, neměli byste pídit pouze po nich. Když si projedete nabídku všech bank, zjistíte, že některé z nich mají v běžné nabídce úvěry, které se rovnají zvýhodněným úvěrům u konkurence. Na takové úvěry lze narazit např. u Equa Bank.

Kolik dostanu při řádném splácení nazpět?

Abyste viděli, že se vyplatí vzorně splácet, ukážeme vám pár případů bank, které vás odmění:

Air Bank vám při řádném splácení promine i několik splátek, díky čemuž se rapidně sníží celkový úrok.

U České spořitelny se můžete zase těšit na slevu 1% z úrokové sazby, čímž se zkrátí celá doba splatnosti. Váš dluh je tak umořen o něco dříve.

Oblíbeným měsícem klientů GE Money Bank je prosinec, kdy platí banka splátku za ně.

Klienti Raiffeisenbank, kteří si vzali půjčku do poloviny prosince 2013, dostali vánoční dárek v podobě vrácení tří až padesáti tisíc na účet (podle výše půjčené částky a splatnosti).

Sberbank vám vrátí až 20% z úvěru (podle výše půjčené částky a splatnosti).

Populární nebankovní společnost Cetelem odměňuje vzorně splácející klienty vrácením až pěti splátek (podle výše půjčené částky a splatnosti). Zelený panáček vám zašle odměnu složenkou.

Home Credit se zase vydala cestou vracení úroků. Složenkou, na účet nebo kreditkou vám vrátí až polovinu celkových úroků.

Provident Financial myslí hlavně na své dlouhodobé zákazníky. Ti se mohou těšit na 50% slevu z úroků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články