Tipy pro bezpečné půjčování peněz

11.07. 2014 • Tipy a rady

V dnešní době se bez půjčky obejde opravdu málo lidí. Půjčit si můžete téměř na cokoliv, elektroniku, dovolenou, dárky na vánoce, auto nebo třeba na vlastní bydlení. Člověk peníze potřebuje, bez nich by si nemohl nic pořídit. Pokud ovšem potřebujete něco ihned a nemáte na to dostatečný finanční obnos, není nic jednoduššího, než zajít do banky nebo jiné finanční instituce a požádat o půjčku. Podepíšete s institucí smlouvu, ona převede peníze na váš účet a vy můžete začít utrácet. Zní to velmi jednoduše, ale zas tak jednoduché to není. Každý člověk by si měl dopředu rozmyslet, zda je ta půjčka opravdu nutná, zda bude schopen splácet výši splátek a podobně. Existuje celá řada rizik, které je nutné zvážit.

Až budete skutečně rozhodnutí, že si půjčku můžete dovolit, tak přistupte k samotnému výběru vhodné bankovní, či nebankovní instituce. Je lepší se poohlédnout po té nejlepší nabídce na trhu. Stačí si obejít pár bank a v každé Vám rádi poskytnou informace o nabízených variantách. Případně můžete sednout na internet a sami prozkoumat nabídku. Můžete se také stát, že žádná banka ani instituce vám nepůjčí, tak nebudete mít holt žádné peníze. Každá banka má svá vlastní pravidla, které byste neměli brát na lehkou váhu. Vyhnete se tak problémům, které by mohly časem nastat. Při nesplácení totiž hrozí nebezpečí exekutora. Banky se samozřejmě snaží vyhovět co největšímu počtu svých klientů, ale každému je jistě jasné, že nelze vyhovět opravdu všem. Pokud vám většina bank odmítne poskytnout půjčku, je zřejmě něco v nepořádku na vaší straně a je nutné se proto zamyslet. Za této situace by ani nebylo vhodné, abyste si nějaké peníze půjčovali, protože byste zřejmě nebyli schopni je vůbec splácet a pramenily by z toho jen a jen další dluhy. Úroky naskakují velmi rychle a žádná banka nebude zbytečně čekat na svou splátku. Existují i společnosti, které půjčí prakticky každému, ale za poměrně hodně vysoký úrok. Člověk, který je v zoufalé situaci této nabídky využije, a pak se jen diví, kolik vlastně musí splácet. Toto řešení není nijak šťastné. Člověk se tak velmi snadno dostane do dluhové pasti. Nemá na splátky, ani na sankce nebo poplatky. Začíná panikařit a často se uchyluje k iracionálním řešením. Abyste se tomuto všemu vyhnuli, musíte znát základní pravidla. Můžete si půjčit, ale je dobré se nejdříve o všem pořádně informovat. Na následujících řádcích si přečtěte, jak si lze sjednat půjčku, abyste nepřišli o vše, co máte.

·  Správná volba banky je základ. Vyberte si takovou instituci, která zaručí jistotu. Lepší jsou ty společnosti, které mají přísnější pravidla pro schválení půjčky, ale zato jsou spolehlivé a ochrání svého klienta v případě, že by se něco pokazilo.

·  Vybírejte jen takové společnosti, které mají již nějaké jméno. To znamená, že lepší jsou banky nebo nebankovní instituce s dlouholetou tradicí, které mají nějakou značku. U jednotlivců, kteří žádné jméno nemají, se můžete obávat vyšších sankcí.

·  Je dobré mít po ruce potvrzení, že veškeré bývalé závazky máte v pořádku splaceny. Máte tím také jistotu, že vás nikdo neošidí tím, že by po Vás požadoval něco navíc.

·  Transakční historie nabízí možnost, že veškeré vámi provedené platby se do ní uloží. Budete tak mít přehled o tom, kdy a kolik jste zaplatili. Budete mít navíc i potvrzení, že jste skutečně v daném termínu platbu provedli.

·  Na trhu existuje velké množství společností a vy si tak můžete vybírat. Nechte si tak udělat nabídku od více společností, ze kterých poté můžete vybírat. Nikdy neberte první nabídku, i když si myslíte, že je nejvýhodnější.

·  Nikdy nebuďte pod nátlakem ani ze strany rodiny, ani ze strany sjednavatele. Vše si dobře promyslete. Nechte si nabídku projít hlavou. Unáhlená rozhodnutí jsou ta nejhorší.

·  Úplně nejlepší je mít známého v oblasti finančnictví. Kamarádi poradí totiž nejvíce. Můžete s nimi probrat konkrétní nabídku. Laik většinou finanční smlouvám moc nerozumí, a pak se může stát, že naletí nějakému podvodníkovi.

·  Společnosti většinou vyžadují vaši úvěrovou minulost. A to je dobře. Pokud toto instituce nevyžaduje, raděj se s ní rozlučte. Většina seriózních společností to požaduje, takže z toho snadno poznáte, o jakou společnost se jedná.

·  Nikdy smlouvu nepodepisujte okamžitě. Nechte si to projít hlavou, doma popřemýšlejte a pečlivě pročtěte. Až poté, co nenajdete žádné nesrovnalosti nebo věci, kterým byste nerozuměli, smlouvu podepište.

·  Smlouvu si můžete odnést domů nepodepsanou. Pokud toto společnost neumožňuje, pravděpodobně smlouva obsahuje nějaké body, na které byste neměli přijít. Proto od takové smlouvy dejte raději ruce pryč.

·  Každý člověk se může dostat do problémové situace, ať už zdravotní či sociální. Nic netajte a ihned kontaktujte společnost. Některé nabízejí poměrně dlouhou dobu, během které nemusíte úvěr splácet.

·  Nabídku je nutné si propočítat. Samozřejmě. Vždy přeplatíte. Ale záleží o kolik.

·  Jak už jsme zmiňovali, nikdy neberte první nabídku. Nechte si vypracovat hned několik, které můžete mezi sebou srovnávat a hodnotit.

·  Banky v současné době nabízí možnost refinancování. Tento krok si samozřejmě musíte také dobře rozmyslet a propočítat, zda je pro vaši konkrétní půjčku vhodný.

·  Refinancovat můžete kolikrát chcete. Proto sledujte nabídky všech banky, zda se neobjeví nějaká nová, pro vás výhodná nabídka.

·  Při refinancování se ale prodlužuje doba splácení. Na to si myslete.

·  Je nutné si také dobře hlídat termíny. Například dobu splácení a konec splácení. Automaticky totiž splatnost nekončí.

·  Nikdo by vás neměl přemlouvat k většímu obnosu peněz. Jedině vy sami to budete platit, a proto si rozmyslete, kolik peněz vlastně si chcete půjčit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články