Čím si mohu vydělávat jako nezaměstnaný?

07.04. 2014 • Tipy a rady

Někteří z vás si asi říkají, že práce je protivná činnost. Nemít tak zaměstnání, to by se žilo. Velká chyba! A potvrdili by vám to právě nezaměstnaní lidé. Nebudeme tu nyní zmiňovat osoby (problematické) naší současné sociální společnosti.  Netoužím zabřednout do společensko-právní-morálně-politické diskuze  - není z ní úniku. Cílem tohoto článku je poukázat na způsoby výdělku pro osoby bez práce (ztrátou či žádné ještě nezískal). Takový typ člověka pak cítí prázdnotu a nátlak společnosti ve svém okolí, jakmile 8 (i více) hodin/den nepobývá v zaměstnání či se nevěnuje určité prospěšné činnosti. Netřeba propadat úzkosti – seberte odvahu a jděte svému štěstí naproti. Převezměte otěže do svých rukou, pokud vás nemají zájem zaměstnat.

V první řadě se zaměřte na činnost, která pro vás není nijak složitá – ruční výroba, tvorba, ruční práce – něco, co budete dělat s radostí. Dnešní doba skýtá nespočet webových stránek – setkání nabídky s poptávkou. Dámy může zaujmout výroba šperků, zdobení perníčků, výroba mýdel (svíček, solí do koupele)! Možností je mnoho – kosmetika, šití, malba, pletení apod. Muži mohou využít svou zručnost v řezbářství, keramice, kovářství, obráběcí činnosti atd. (i činnosti vypadající na první pohled pro ženy). V současnosti snad již není potřeba diskutovat, zda je to práce pro ženu nebo muže. Není tedy neobvyklé, že pánové rádi vyšívají. Výroba šperků, malba a jiné činnosti, jedním slovem „unisex“.

Někteří jedinci bez zaměstnání řeší otázku peněz koupí starých předmětů. Těmto předmětům dají zcela nový vzhled a vyšlou je opět zpět do světa jakožto jedinečnou věc, po které touží i ti, co by bazar nikdy nenavštívili.

Jistě máte ve svém bydlišti rodiny s malými dětmi. Takovým rodinám by se určitě hodilo občasné hlídání jejich milovaných ratolestí. Některé domácnosti zase mají nedostatek času – ne na děti, ale na svůj dům a jeho chod. Zde bude spíše potřeba pomoci formou hospodyně – úklid, vaření, praní, žehlení atd.

Zaslechli jste někdy slovní spojení „hodinový manžel“? Není to nic nemravného. Jedná se o zcela běžné povolání. Panuje – li doma žena, nefungují různé opravy dle plánu – neodtéká odpad, kapající kohoutky, výměna svítidel apod. Výčet je nekonečný a nejedné dámě se touto pomocí jistě zavděčíte. Seberte odvahu a zeptej se. Není nic špatného vylepit na domovní nástěnku vašeho panelového domu nabídku vašich služeb. Budete překvapeni, kolik lidí na tak obyčejné věci nemá čas nebo jsou nešikovní.

Pro někoho nejsou však práce manuálního charakteru silnou stránkou. Někteří jedinci se ubírají spíše akademickým směrem – hodiny doučování. Dospělé osobě by nemělo činit obtíže vysvětlit žákovi základní školy probíranou látku ve škole. Některé děti potřebuji ještě doučování navíc než pouze slyšet látku od svého učitele či rodiče (ti obvykle nemají dostatek času). Je nutné být hlavně trpěliví a empatičtí – porozumět lépe duši dítěte. Pro odvážnější jedince se nabízí možnost doučovat cizí jazyky nebo učivo střední školy. Zejména doučování cizích jazyků je v současnosti velice dobře platově ohodnoceno. Specializované ústavy a jazykové školy jsou případ od případu drahou záležitostí.  Občas potenciální student lekce uvítá osobitý přístup – bez školní lavice a skupiny ostatních studentů.

Jednou z možností, jak se uživit, je poskytnout některé své věci do bazarů, antikvariátů (knihy), zastaváren či „sekáčů“ (oblečení). Ovšem neponoukám Vás k prodeji všech vašich domácích spotřebičů, knih apod.! Avšak ve volném čase si v klidu proberte knihovny a šatní skříně – objevíte kousky, které již jistě nepotřebujete. Poskytne vám to nějakou korunu do peněženky, poskytnete něco, z čeho dávno nemáte užitek a tím uděláte radost někomu jinému.

Máte – li tvořivého ducha, lze zkusit publikovat do noviny – některé časopisy od čtenářů přijímají příspěvky/příběhy za finanční odměnu. Částky se liší dle tématu a časopisu – za text/fotku/vtip si lze přivydělat od 50 Kč do 1500 Kč. Zaplatit vám lidé mohou i za vytvoření uměleckých fotografií – výstava s možností prodeje. Lze využít i pro jinou uměleckou tvorbu – keramika, malba obrazů.

Zapněte fantazii a jistě budete mít nespočet dalších myšlenek, jakými dalšími prostředky lze vydělávat či se přestat nudit nemáte – li zaměstnání. V tomto případě totiž záleží zcela na vás – potřeba kontaktu s lidmi nebo finanční situace. Hlavní je nebědovat a nezoufat, že jste k ničemu, nic neovládáte a nikdo vás nechce. Avšak také nemít pocit, že jste lepší než ostatní a druzí vůbec nevidí, jaký jste machr. Jste – li bez práce, musíte vzít za vděk všemu, z čeho plyne finanční odměna. Ať to bude manuální práce nebo tvůrčí – je to jen vaše rozhodnutí. Nikdy nesuďte určitou práci tím, že jste na ni příliš dobří (je pod vaši úroveň). Co by se stalo, kdyby v budoucnu pekaři skončili s pečením či uklízečky zanechali úklidu? Řekli byste i potom, že to je činnost pod vaši úroveň? Dovolím si tipnout –NE.

Dovolte mi popřát vám hodně sil, odhodlání a vytrvalosti za přivýdělkem na vaší trase. Pevně věřím, že vám článek dodal trochu motivace. Ať se penízky jen hrnou!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články