Jak ještě více ušetřit na chodu domácnosti

28.12. 2014 • Tipy a rady

Zažili jste už někdy ve vašem životě nepříjemný pocit zoufalství a beznaděje, když jste ve vaší poště objevili složenku s divnou vysokou částkou? Pakliže se vám to zatím nestalo, nikde není psáno, že vás to úplně mine. V nynější době je svět přeplněn platebními příkazy, poplatky za nejrůznější služby, hypotékami, úvěry a dalšími vymoženostmi moderní doby, jež sahají lidem hluboko do kapsy a bohužel ještě hlouběji do jejich peněženky. Normální občan, jehož peněžní oblast tolik nezajímá, je tak chycen do síta komplikovaných finančních nároků, s nimiž se musí téměř denně poprat. 

Pokud chcete radu, jak máte výhodně investovat své finanční prostředky či jak se zbavit vlastních dluhů, obrátíte se jistě na finančního poradce. Jestliže vám nevyhovuje lékařská péče vašeho dosavadního lékaře, poradíte se se svými rodiči, přáteli, známými, popř. si pročtete reference na internetových fórech a poté přejdete k jinému doktorovi anebo doktorce. Přitom jste si již pořídili ten nejlepší tarif a balíčky týkající se televize a internetu, vybrali jste si výhodného dodavatele plynu a elektřiny, vlastě lze hovořit o tom, že kámen úrazu se nachází někde uvnitř vaší domácnosti, ale vy pořád netušíte kde? Proč platit předražené sumy za samotnou domácnost? Řekneme vám, jak se dá ušetřit několik tisíc korun v rámci šetrného zacházení se spotřebiči, vodou a ostatními předměty vyskytující se ve vaší domácnosti.

Můžete začít třeba u toho, že omezíte spotřebu vody. Ptáte se, jak to máte učinit? Tak nejprve si uvědomte, kolikrát denně pouštíte vodu z kohoutku a za jakým účelem. Rozhodně budete souhlasit s tím, že nechávat téci několik minut během čištění zubů vodu, patří mezi celkem zbytečné plýtvání. Rovněž jako „odpouštět“ vodu po litrech, abyste si připravili dobře vychlazené pití, znamená házení peněz oknem, daleko lepší a úspornější je přece napuštění vody do plastové lahve a vložení do ledničky, jež stejně neustále bere elektřinu, tak jedna láhev navíc celkovou spotřebu vůbec neovlivní. 

Dále si počkejte, až budete mít plnou pračku prádla, a až poté ji zapněte. Smíte se sprchovat v práci? Využijte toho. Během koupání či sprchování odtéká skutečně velké množství vody, a jestliže se rádi, a především dlouho oddáváte příjemnému silnému proudu ve sprše, pokuste se to omezit, divili byste se, ale nejspíš vás právě tohle stojí více peněz, než si myslíte.

Již byla řeč o ledničce a její spotřebě. Všechny ledničky ovšem nejsou úplně stejné. Pokud se podíváte do popisků jednotlivých produktů u výrobců, jež takové spotřebiče prodávají, dozvíte se, že za ledničky s nízkou spotřebou si sice připlatíte, avšak díky své trvanlivosti se vám vaše investice za několik let prakticky vrátí. 

Spotřebu vaší ledničky můžete ovlivnit i vy, a to rovnou u vás doma. Položte si ruku a přiznejte si, že i vy nejspíš patříte mezi ty, kteří občas mívají ledničku jako takové domácí kino. Tím, že je lednička otevřená delší dobu, dostává se do ní teplejší vzduch, a aby se uvnitř teplota opět ustálila na námi požadovanou teplotu, musí se k tomu vynaložit více energie, než by bylo za normálního stavu nutné. Navíc se vlivem působení teplejšího vzduchu vytváří námraza, která rovněž zvyšuje spotřebu vaší ledničky. Naše rada tedy zní, nenechávejte příliš dlouho dvířka otevřená, pravidelně ledničku odmrazujte a kontrolujte, jestli dvířka dobře těsní.

Nepochybně tím největším žroutem peněž je elektřina. Na té lze ušetřit takovým způsobem, že nebudete zbytečně svítit v pokojích, ve kterých se momentálně nezdržujete a naučte se poctivě veškerá světla zhasínat. Dále vyměňte žárovky za ty daleko úspornější zářivky a klidně si čas od času zapalte svíčku. Ovšem co lidé někdy ani netuší, je, že když nechají v zásuvce adaptéry a nabíječky, a to i přesto že již nic nenabíjí, tak do nich neustále proudí elektřina, za niž platí. Hlídejte si proto dobu nabíjení a všechny dobíjecí součástky včas ze zásuvek vytahujte. Pokud se chystáte na dovolenou či jen nebudete nějaký čas doma, rozhodně se vám vyplatí vypnout a vytáhnout ze zdi veškeré prodlužovačky, televizi, počítače atd. Vypnutím těchto přístrojů myslíme opravdové ukončení všech prováděných činností, takže žádný spací režim anebo jiné utlumení přístroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články