Tipy jak se pojistit na dovolenou

01.01. 2015 • Tipy a rady

V dnešní době mají lidé možnost procestovat téměř celý svět. Můžete se vydat do teplých krajů Afriky nebo do chladné Kanady. Každý si může vybrat destinaci, kam se vydá. Záleží samozřejmě i na finančních možnostech lidí. Důležitou součástí každé cesty je pojištění. Nikdy totiž nemůžete vědět, co se stane. A takové malé překvapení v podobě nějakého úrazu není zrovna příjemné. Nemusí se nutně jednat jen o vážné úrazy, ale můžete chytnout tzv. faraonovu pomstu a několika denní pobyt na toaletě máte jistý. Tyto nepříjemnosti umí dovolenou pěkně otrávit. Postihne Vás na dovolené jakákoliv nemoc či úraz, je nutné vyhledat odbornou pomoc, v horších případech pobýt v nemocnici. Nebudete-li dobře pojištěni, dovolená se může v takovém případě prodražit až několikanásobně. Je teda dobré již doma věnovat dostatečnou pozornost sjednání pojistky. Neberte to na lehkou váhu, protože se Vám to může pořádně vymstít.

Většinou se pojistka podceňuje. Lidé si význam tohoto opatření uvědomí až tehdy, až se jim skutečně něco stane. Přitom se nejedná o žádnou závratnou částku. Pojištění se dá sjednat již za přibližně dvacet korun na jeden den. Toto základní pojištění bohatě stačí. Vy budete mít alespoň malou zálohu pro případ, že by se přeci jen něco stalo. Zdravotní péče v zahraničí pro cizince je poměrně nákladné. Pojistek existuje na trhu spousty. A je dobré také pečlivě vybírat. Výběr pojistky ovlivní několik faktorů, jako je věk pojištěnce, cílová země dovolené nebo aktivity, které hodlá člověk na dovolené provádět. Je asi jasné, že jiné pojištění si sjednáte na aktivní dovolenou, kde budete lozit po horách a jiné, když budete relaxovat v lázních. Následujících sedm tipů Vám pomůže v rozhodování při výběru té nejlepší a nejideálnější pojistky zrovna pro Vaši dovolenou.

1. POJISTIT SE MŮŽETE I Z CIZINY, TĚSNĚ PŘEDEM

Dříve byl běžný postup takový, že se pojistka sjednávala těsně před odjezdem, ještě v České republice. Nyní je již možný i malinko jiný postup, kdy se můžete pojistit i z ciziny. Některé pojišťovny tuto možnost nabízí. Ovšem ani pojišťovny nejsou všemocné a tento postup nelze aplikovat ve všech zemích. Proto je dobré se dopředu informovat, kde je tato možnost aktuální. Existuje několik způsobů takovéhoto pojištění, ať už prostřednictvím internetu, či mobilního telefonu. Internetová podoba je velmi jednoduchá. Stačí jen vyplnit potřebné údaje na stránkách pojišťovny, zaplatit částku platební kartou a během několika málo minut jste pojištěni. Velmi podobný postup můžete využít v případě, že vlastníte chytrý telefon. Pojišťovny zatím ještě nenabízí možnost zpětného pojištění. Sjednáte-li si pojištění z ciziny, začíná platit až následující den. Je zde totiž jistá doba splatnosti. Tato prodleva je stanovena z důvodu, aby lidé nevyužívali pojištění jen v té době, kdy se jim aktuálně něco stane. Kdyby tady ta prodleva nebyla, často by molo docházet k pojistným podvodům. Převod peněz může v některých případech trvat i sedm dnů. Proto je nutné s touto dobou počítat. Jedete-li na dovolenou jen na týden, rozhodně je pořád výhodnější si pojištění sjednat před odjezdem.

2. SPRÁVNÉ LIMITY

Limity ošetření v zahraničí jsou docela zrádné. Pokud si myslíte, že milion je dostatečná částka, můžete se šeredně mýlit. Jedná se sice o extrémní případy, často rozvojových zemí, ale i tak je lepší si stanovit limit minimálně na tři miliony, cestujete-li mimo Evropu. Pro dovolenou v Chorvatsku nebo Řecku se doporučuje limit alespoň dva miliony. Tento ovlivňující faktor by měl být docela zásadní. Proto si smlouvu dobře pročtěte.

3. MÁTE PŘES 70? JE TO DRAŽŠÍ.

Cena pojistného se odvíjí od věku pojištěnce. Děti, zpravidla do osmnácti let věku, mají levnější sazbu, a naopak senioři nad sedmdesát let mají vyšší sazbu, jelikož je větší pravděpodobnost hrozby úrazu nebo nemoci. Některé pojišťovny mají dokonce takové pravidlo, že lidi nad šedesát devět let již nepojišťují. I s touto variantou je nutné počítat.

4. ALKOHOL ROVNÁ SE NEPŘÍTEL

Dovolenkové radovánky jsou často spojovány s alkoholovým popíjením. Pokud se jedná o alkohol v rozumné míře, není na tom samozřejmě nic špatného. Jeden koktejl, pivo nebo večerní sklenka vína člověku většinou neublíží. Pokud se ovšem po prohýřeném večírku nerozhodnete jít například plavat. V tomto případě hrozí vážné nebezpečí ať už utonutí, v lepším případě přidušení či poranění končetiny. Zjistí-li pojišťovna, že za nehodu mohl alkohol, odmítne pojištěnci náklady spojené s léčbou proplatit. A Vás takové jedno rozverné koupání může stát více, než celý roční příjem. Pojišťovny si tyto případy dost hlídají, proto budou podobné nehody pečlivě prozkoumávat. Opravdu se nedoporučuje opít se do němoty. Člověk totiž nemusí vědět, co v takových případech ho napadne. A hned je z toho problém, který může mít pro člověka následky i na celý život. Jistá tolerance alkoholu u některých pojišťoven je, ale na to není dobré spoléhat.

5. RIZIKOVÉ AKTIVITY

Aktivní dovolená je velmi oblíbeným výletem jak pro mladé party, tak pro rodiny s dětmi. Jistě již před započetím dovolené máte rozmyšleno, zda chcete jen ležet u bazénu nebo surfovat na moři, sjíždět divoké řeky. Pro extrémní aktivity je dobré si sjednat pojištění, které nebude obsahovat jen základní prvky. Mnohdy pojišťovny i z jízdy na velbloudu udělají rizikovou aktivitu a případný pád nemusí uznat, pokud nemáte sjednanou dražší pojistku. Hodláte-li jakkoliv sportovat, ani minutu neváhejte a sjednejte si kvalitní pojistku. Následně pak můžete bez obav hrát plážový volejbal, sjíždět řeku nebo se věnovat v poslední době tak oblíbenému potápění. Do potápění se nepočítá šnorchlování, ke kterému nebudete potřebovat ani žádný speciální kurz. Samotné potápění s přístrojem je již jiná kapitola. Riziko může číhat i u jízdy na banánu při padáku.

6. RIZIKO NEMUSÍ BÝT POJIŠTĚNO CELOU DOBU

Obvykle pojišťovny klientovy nenabídnou možnost připojistit si jen některé dny jako rizikové, ale i taková možnost je. Je samozřejmě výhodná pro klienty, a proto se to pojišťovnám moc nelíbí. Druhou možností je také si sjednat pojistky hned dvě. jednu levnější a jednu dražší s tím, že ta dražší bude jen na určité dny, kdy budete chtít provozovat extrémní sporty.

7. POROVNÁVEJTE CENY

Ceny za pojištění se samozřejmě liší. Každá pojišťovna si může stanovit své tarify, tak jak se ji to hodí. Pokud nemáte jednu konkrétné pojišťovnu v oblibě, určitě se vyplatí poptat se na různých pobočkách, případně prozkoumat internet. Sami budete překvapeni, na jakou cenu se můžete až dostat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články