Naučte své děti poznat hodnotu peněz a umět s nimi hospodařit

10.10. 2014 • Tipy a rady

Děti si často neumí hodnotu peněz představit. Stává se to většinou v případech, kdy rodiče dávají dětem velké množství peněz. Bohužel otázka financí je velmi choulostivá jak pro děti, tak i rodiče. Důležitou otázkou pro každého rodiče je to, kolik peněz mají svým dětem v určitém věku dávat. Je nutné zvážit, zda děti peníze skutečně potřebují, například na autobus nebo zda si za ně kupují nesmyslné cukrovinky. Je nutné dětem vysvětlit, že finance nejsou zadarmo a že si je musí zasloužit.

Jednou z chyb může být to, že děti nedostávají žádné kapesné a děti dostávají peníze prostě jen tak, kdy si řeknou. Kapesné je totiž velmi výchovné. Dítě dostane určitý obnos, za který si mohou koupit, co jen se jim zachce. Na druhou stranu ale ví, že pokud celé kapesné utratí první den v měsíci, rak již další peníze nedostanou. Chybou je, pokud rodiče i po utracení kapesného přidělí další peníze. Pokud děti nedostávají žádné kapesné a mohou mít peněz, kolik chtějí, kdy si řeknou, nenaučí je to ohledně peněz vůbec nic. Nebudou si jich dostatečně vážit, protože budou zvyklí, ž je mají, kdykoliv se jim zachce. Většinou to tak funguje v movitějších rodinách, kde o peníze není nouze. 

Děti tak nijak nekontrolují své výdaje a utrácí za nesmysly, které by si z kapesného třeba ani koupit nemohli. Děti o peníze často žadoní. Rodiče by se neměly nechat zlomit prosbami a smutnýma očima. V každém případě je dobré kontrolovat, za co vlastně peníze utrácí. Není dobré, aby je vyhazovali za nepotřebné věci. Dobrá kontrola je možná pro děti mladšího školního věku. Kdy nedisponují většinou velkým obnosem. Starší děti se už nenechávají tak snadno kontrolovat. U dosovacích dětí je to téměř nemožné. Rodič se stane nepřítelem číslo jedna ve všech směrech. Dospívající se již nechtějí svěřovat svým rodičům se svými výdaji. A v mnoha případech se ani nemusí jednat o nic nelegálního nebo špatného. Dívky si jen chtějí koupit deodorant, řasenku nebo třeba žiletku na oholení podpaží. Ale i s těmito drobnostmi se prostě rodičům nechtějí svěřovat. V některých případech si samozřejmě děti kupují cigarety, hůře alkohol, nebo dokonce drogy. Zde by kontrola ze strany rodičů měla proběhnout v každém případě. Rodiče by se měli snažit mít se svými potomky dobrý vztah. Důvěřovat jim, ale na druhou stranu je střídmě kontrolovat.

Ve světě dospělých to s financemi funguje trošku jinak. Peníze jim nikdo zadarmo nedá a oni ho k živobytí bez debat potřebují. Proto tuto základní znalost by měli mít i děti. Je teda dobré dávat dětem pravidelné kapesné v jednotné výši. Oni se tak naučí, že každý měsíc musí vyjít se stejným obnosem. Není ale dobré, pokud utratí všechny peníze předčasně, a navíc za nějaké hlouposti, jim dávat další peníze. Samozřejmě pokud si to zaslouží, mohou dostat odměnu navíc. Děti by si také mohly vést deníček, do kterého by si své výdaje pečlivě zaznamenávali. Problém to je u menších dětí, které jsou více nepořádné. 

Pokud si ale na tento režim zvyknou, nebudou mít v dospělosti s financemi větší problémy. Do notýsku můžete jako rodič občas nahlédnout, abyste měli představu, kde končí vaše peníze. Po zvážení můžete dětem přidat nebo naopak ubrat na kapesném, a to v případě, že se Vám zdá, že děti zbytečně utrácí. Nikdy do notýsku nenahlížejte bez vědomí dětí. Nebo to alespoň dělejte tak, aby se to nikdy nedozvěděli. Jejich soukromí je velmi křehké a nenechte si zlomit důvěru, kterou ve vás mají. Problém s financemi nastává u dospívajících dětí, kdy jejich soukromé náklady rostou. Nesmíte dopustit, aby měli peníze na nepovolené věci, jako jsou cigarety nebo alkohol. Jakmile dáte dětem dostatečný obnos, může to skončit špatně.

Existuje ale několik typů, jak se s financemi u dětí vyrovnat a jak je naučit správně s penězi operovat. Pojďme se společně na jeden takový způsob podívat. Pokladničku měl nebo má doma asi téměř každý. Ono takové nerozbitné prasátko vůbec není špatný nápad. Zaveďte si tradici, že pokaždé, když se odněkud vrátíte, hodíte do něj nějaký obnos. Nemusí to být žádné závratné částky, postačí pět korun. Do prasátka můžete házet i třeba přebytečné drobné z peněženky. Jednoho dne můžete pokladničku otevřít a možná se budete divit, kolik jste byli schopni naspořit i třeba za krátkou dobu. Děti najednou budou mít peníze na nové autíčko, panenku nebo na ty suprové tenisky. Děti tak budou mít z peněz, ale i dárku mnohem větší radost, protože jim to dalo nějakou práci, než si na něj našetřili. Naučí se čekat a spořit. To je velký dar, který můžete předat mladší generaci. Děti si uvědomí, že pokud budou šetřit, mohou si koupit dražší věc. Utratí-li peníze postupně za malé a nesmyslné věci, nikdy si nic dražšího nebudou moci koupit. Musíte samozřejmě zvážit věk dětí. V každém věku je to jiné. Čím menší děti máte, tím těžší bude je naučit šetřit. Oni totiž chtějí všechno, co jen vidí. Sami si neuvědomují, zda tu věc potřebují nebo nepotřebují.

Otázkou stále zůstává, kolik peněz by ty děti v konkrétním věku měly dostávat. Je také důležité si uvědomit, k čemu všemu dítě peníze potřebuje. Zda si bude například kupovat svačiny, cestovné do školy nebo jen nějaké drobnosti pro své vlastní potěšení. Čím menší dítě máte, tím více věcí mu budete pořizovat vy, jako rodiče. Takové dítě v první třídě na základní škole si jistě nebude kupovat samo zimní boty nebo třeba plavky. S tím, jak dítě roste, přibývá i touha pořizovat si věci samo, podle jeho vkusu. Pro děti na prvním stupni základní školy postačí kapesné do maximální výše padesát korun na měsíc. Na pár cukrovinek to postačí a děti v tomto věku jinak nepotřebují dělat žádné velké nákupy. Padesát korun není dobré dávat třeba prvňáčkovi, který zatím ještě nemá ponětí o ceně. V páté třídě můžete dítěti přidat. Ale ne více než na sto korun za měsíc. Bohatě takovému dítěti postačí osmdesát korun na měsíc. Může si za to koupit nějakou tu sladkost, případně ledňáčka nebo časopis.

Přechod na druhý stupeň základní školy je velký zlom pro většinu dětí. Je teda dobré zvážit i zvýšení kapesného. Dítě se dostává do období puberty a má větší nároky. Výše kapesného by ale ani v tomto případě neměla být přehnaně vysoká. Rozumná hodnota se pohybuje kolem sto až sto padesáti korun. Více rozhodně ne. Samozřejmě čím je dítě starší, tím můžete kapesné zvyšovat. V deváté třídě by ale kapesné rozhodně nemělo přesáhnout hodnotu pět set korun. Tato částka je již dostatečně vysoká na základní potřeby, ale i na koupi něčeho na sebe, případně kosmetiky nebo časopisů. Není dobré dítěti dávat příliš mnoho peněz. Bohaté děti jsou příliš vidět. Často si své kamarády kupují a předvádí se jeden před druhým kdo má více peněz. Děti se s rostoucím množstvím peněz stávají rozhazovanější, neví, co by si koupili, a tak utrácí, jak jen mohou. V mnoha případech hrozí nebezpečí cigaret, alkoholu, ba dokonce i drog.

Další kapitola v životě každého dítěte je nástup na střední školu. Zde jsou samozřejmě nároky již vyšší. Je nutné si dohodnout, zda si dítě bude pořizovat samo jízdenky na dopravu, obědy ve škole, učebnice nebo zda se tyto položky do kapesného nezapočítávají. Podle toho je také nutné výši kapesného stanovit. Hodnota samotného kapesného by neměla přesáhnout zmiňovaných pět set korun. S přibývajícím věkem je možné opět přidávat. Středoškoláci již mají možnost si pravidelně přivydělávat na různých brigádách, kde není problém si nějakou tu korunu přivydělat. Je to dokonce velmi běžné.

Poslední kapitolou v životě dítěte je vysoká škola, kdy je dítě již dospělé, ale přeci jen většinou potřebuje ještě pomoc rodiny. Dítě se stalo dospělým a mělo by být naučeno, jak s penězi zacházet, aby vyšlo. Opět je možnost brigád a různých přivýdělků. Vysokoškolský student si tak může i slušně vydělávat.

Naučit děti hospodařit s penězi není snadným úkolem. Je na každém rodiči, jak se tohoto úkolu zhostí. Základním pravidlem je i zde: všeho s mírou. Není dobré dávat dětem přehnaně vysoké kapesné. Oni pak neví, co by si za něj ani koupili a může se stát, že se dostanou na špatnou cestu alkoholu, cigaret nebo drog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články