Úroková sazba u spořicích účtů

24.04. 2014 • Spoření

Aby vaše těžce vydělané peníze neztrácely na hodnotě, neměli byste si je šetřit doma pod matrací. Nejjednodušším způsobem je založit si spořicí účet, na kterém se budou spořené peníze úročit. Možnost založení spořicího účtu nabízí téměř každá bankovní instituce, přičemž každá z nich má jinak nastavené úrokové sazby. Navíc úroková sazba má klesající tendenci. Zatímco na začátku roku 2013 nebyl výjimkou úrok ve výši 2%, o rok později je běžnější úrok kolem 1%. Světlou výjimku tvoří extra spořicí účet od Equa bank, který odměňuje své klienty roční sazbou ve výši 1,8%! Garantovaný výnos, se kterým můžete počítat, tvoří 1,2%. Zbývající 0,6% se vám přičte pouze v případě, že neprovedete za daný měsíc žádný výběr ani platbu. Abyste dosáhli na úrokovou sazbu 1,8%, nesmí váš vklad navíc překročit částku 1 250 000Kč. Ve světě bankovnictví ovšem nic není jisté, proto ani tato vysoká úroková sazba určitě nezůstane napořád. Banky musí s úrokovou sazbou hýbat podle toho, kdy jim přijde změna vhodná, nebo dokonce nutná.

Testy spořicích účtů

V roce 2013 proběhl test, který měl za úkol porovnat spořicí účty z hlediska výhodnosti pro klienta. Z velkého klání mezi bankami vyšla vítězně Air Bank. I ona ale šla s úrokovou sazbou poměrně citelně dolů. Zatímco v průběhu roku 2013 se úroková sazba vyšplhala až na 2,4%, začala postupně klesat na 1,6% a následně dokonce až na 1,3%. A to je hlavně při větším obnosu uloženém na spořicím účtu citelná změna. I tak si ale Air Bank udržuje tzv. top 3 garanci nejvyšší úrokové sazby na trhu. Tato garance se získává porovnáním srovnatelných spořicích účtů ostatních bank (tzn. ty účty, které nejsou podmíněny nevybíráním, a jsou bez výpovědní lhůty). Sem patří například Spoření plus od Equa bank nebo produkt ZUNO banky jménem Spoření Plus. ZUNO si u tohoto typu spoření dlouhodobě dokázalo udržet úrok 1,5%, díky čemuž se těší stále větší oblibě klientů.

Výši úroku ovlivňuje výše částky na spořicím účtu

Výše úroku už dávno není stejná pro jakoukoliv částku, kterou na svém spořicím účtu máte. Například u již zmiňované Air Bank dostanete úrok 1,3% pouze u částky do jednoho milionu korun. Nad tento limit se bude částka úročit jen sazbou ve výši 0,7%. Kromě spořicího účtu, kde můžete prozatím s 1,3% úrokem počítat, nabízí Air Bank stejnou úrokovou sazbu i na běžném účtu. Stačí jen zaplatit za uplynulý měsíc alespoň pětkrát platební kartou, která je s účtem propojena, a mít na kontě méně než sto tisíc korun.

Přehled spořicích účtů

Abychom nemluvili pouze o omezeném počtu produktů, pokusíme se vám nastínit, jakou výši úrokové sazby nabízejí vybrané typy spořicích účtů u různých bankovních institucí. Data platí pro první polovinu října 2013.

mBank – spoření eMax Plus: 0,4%

Oberbank – spořicí účet Speciál: 0,4%

Fio banka – spořicí účet Fio konto: 0,5%

Waldviertler Sparkasse von 1842 AG: 0,5%

Komerční banka – spořicí konto Bonus: 0,6%

GE Money Bank – spořicí účet Genius: 0,7%

Citibank – Citikonto Plus: 0,75%

UniCredit Bank – spořicí účet Prima: 0,9%

ČSOB – spořicí účet s prémií: 1%

ERA – červené konto: 1%

Wüstenrot – spořicí účet: 1%

Česká spořitelna – internetové spoření: 1,1%

LBBW Bank – spoření Garant: 1,1%

ING – ING konto - 1,2%

Air Bank – spořicí účet: 1,3%

Raiffeisenbank – eKonto Flexi: 1,5%

ZUNO – Spoření Plus: 1,5%

Sberbank – spořicí účet: 1,63% za rok

Equa Bank – Spořicí účet Extra: 1,8%

Podmínky spořicích účtů

Na uvedené úrokové sazby nedosáhnete jen samotným založením spořicího účtu. Musíte nejprve splnit podmínky, které si určí sama banka, a vložením minimálně sto třiceti tisíc korun (podle statistik České národní banky průměrná částka uložená na spořicích účtech komerčních bank). Pokud budete mít na svém spořicím účtu jinou částku, může být úroková sazba jiná, než jakou jste možná očekávali. Některé banky mají přesně daný úrok, kterým úročí určité rozmezí peněz. Například na úrokovou sazbu 1,1% u spoření České spořitelny dosáhnete jedině, pokud se na vašem spořicím účtu bude nacházet suma mezi čtyřiceti tisíci a pěti miliony korun. Jak už bylo řečeno, nejvyšší možnost dosáhnout na nejvyšší úrok máte v případě, že si na spořicí účet uložíte oněch magických sto třicet tisíc korun. Najdou se ale i banky, u kterých to neplatí. Například u mBank se vysoké vklady přímo nevyplatí. Částky do sta tisíc korun jsou totiž úročené příjemným dvouprocentním úrokem. Musíte ovšem často platit platební kartou, a to minimálně čtyři tisíce korun měsíčně. S podobnou službou se setkáte i u Waldviertler Sparkasse, kde tato podmínka není. Při zakládání spořicího účtu se často setkáte s tím, že budete muset mít společně se spořicím účtem u dané banky i běžný účet. Pokud je tato služba zadarmo, je to v pořádku. Mnohdy si ale banky účtují za vedení účtu nemalý poplatek.

Musíte hlavně počítat s tím, že úroková sazba není neměnný údaj. Může se totiž v poměrně krátkém čase změnit. To platí i pro různé prémie a bonusy. Když splníte podmínky dané bankou, můžete se těšit na zvýšenou úrokovou sazbu, a to až o několik desetin procenta! Například pokud souhlasíte s fixací na spořicím účtu od Wüstenrot, čeká vás po uplynutí této doby příjemný bonus v podobě 0,4% navíc! Místo obvyklého 1% tak získáte 1,4%. Podobně je na tom spořicí účet u ČSOB, kdy začínáte na úrokové sazbě 0,5%. Každý půlrok se tato sazba o další 0,5% navyšuje. ČSOB tím odměňuje své klienty za věrnost.

Kromě pozitivních změn úrokových sazeb ale narazíte i na ty negativní. Například pokud provedete v daném měsíci převod z účtu Spoření Plus u banky ZUNO, bude úrok rovný nule. Banka tak motivuje své klienty, aby na své peníze nesahali, a nechali je zhodnocovat. Podobně funguje i spořicí účet Extra od Equa Bank, kdy každým převodem peněz z účtu přijdete o 0,6%. Nejsložitěji jsou úrokové sazby vypočítávané u Raiffeisenbank. Zde musíte splnit hned několik podmínek, abyste dosáhli na 1% úroku navíc.

Stanovení úrokové sazby je čistě v režii bank, proto se nevyplácí přecházet rychle k jiné bance jen proto, že má zrovna nejlepší nabídku. Během několika měsíců může být situace úplně jiná, a vy budete svého přechodu litovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články