Na čem ušetřit v provozu domácnosti

18.06. 2014 • Tipy a rady

Člověk neustále vydělává peníze a pak po čase zjistí, že mu unikají. Peníze protékají mezi prsty a lidé se diví, kam vlastně utekly. Náklady na domácnost, stravu a základní životní potřeby jsou dost vysoké, a proto není žádoucí utrácet peníze za nesmyslné zbytečnosti. Stačí se ale doma rozhlédnout, zda někde nevyhazujete peníze zbytečně. Možná si všimnete, že ano. V konečném vyúčtování to může udělat několik stovek, mnohdy ale i tisíc ročně. Tyto ušetřené peníze se dají využít rozhodně lépe. Zkuste se teda dobře porozhlédnout po svém domě a najít ty žrouty peněz. Společně si ukážeme některé typy, kde se dá malinko ušetřit.

1. VARNÁ KONVICE

Varná konvice je již běžnou součástí opravdu snad každé domácnosti. Hojně se využívá, prakticky několikrát denně. Již je jen hrstka lidí, kteří ohřívají vodu na plotně. Podíváme-li se na to s úsporného hlediska, tak ohřev vody na plotně je mnohem úspornější, než varná konvice. Podíváme-li se na konkrétní čísla, tak varná konvice spotřebuje 0,26 kWh, naproti tomu ohřev na plotně spotřebuje pouze 0,1 kWh. Problém je ale v množství ohřívané vody. Lidé si totiž vaří často vodu jen na jeden šálek a do konvice dají ohřívat třeba litr a půl vody. Teda mnohem větší množství, než které skutečně potřebují. Zbytek vody se buď nechá na příště, nebo v horším případě, se vylije. Chcete-li si teda ohřívat vodu v rychlovarné konvici, dejte tam jen to množství, které skutečně potřebujete.

2. ŽÁROVKY

Žárovky se dají koupit buď klasické, nebo ty úsporné. Klasické žárovky ale používá stále dost lidí. Jsou sice levnější a to je zásadní pro lidi. Naproti tomu za úspornou žárovku sice spotřebitel zaplatí více, ale výrazně na ní ušetří. Je dokonce dokázáno, že úsporná žárovka je úspornější až o padesát procent. Rozhodně se teda vyplatí investovat do dražší žárovky. Je možné žárovky kupovat postupně.

3. LEDNIČKA A MRAZNIČKA

Obecně všechna bílá energie je žroutem energie. Úplně největší žrouty jsou právě lednička a mraznička. Výrobci se snaží jít co nejvíce dopředu a produkují spotřebiče s co nejmenší spotřebou energie. Investice do nových spotřebičů je totiž trefou do černého, jistě neprohloupíte. Opět se jedná o nižší spotřebu v řádech až padesát procent. Pravidelně je také nutné odmrazovat jak ledničku, tak i mrazničku. Velmi výrazně to zvýší jejich výkonnost. Námraza má za následek zvýšení spotřeby.

4. PRAČKA

Nikdy se nesnažte prát polovičně naplněnou pračku. Vždy si raděj počkejte, až budete mít naplněnou pračku téměř celou. Rozhodně se nevyplatí prát poloprázdnou pračku. Opět se doporučuje investice do nových spotřebičů, které jsou úspornější.

5. TELEVIZE

Televize je poměrně nákladná záležitost. Na podílu elektřiny v domácnosti se podílí asi deseti procenty. Stejně jako u bílé elektroniky se hodí koupit úspornější výrobek. Plazmová televize je energeticky vyšší, než ostatní typy televizorů. Nikdy neusínejte u televize, protože pak jde naprázdno. Pokud se Vám ale stává, že usínáte u televize, nastavte si časovač, který sám televizi vypne. Pokud odjíždíte na delší dobu pryč, vypněte spotřebiče ze zásuvky.

6. MYČKA NA NÁDOBÍ

Někteří lidé myjí nádobí pod tekoucí vodou. V tom případě je myčka na nádobí velmi úsporná, dokonce až o šedesát procent. Kromě peněz šetříte i čas a lidskou energii. Myčka je dobrým pomocníkem, ale musíte i s ní umět zacházet. Pokud máte jen málo nádobí, myjte jen na poloviční program. Pokud obecně nemíváte moc nádobí, kupte si myčku s menším objemem.

7. NABÍJEČKA NA MOBIL

Nabíječka na mobil moc energie nesežere, ale pokud ji necháte v elektrice, i když nic nenabíjíte, stále bere elektřinu, což se jistě může výrazně projevit.

Finance se dají jistě docela dobře ušetřit. Jen člověk musí vědět, jak na to. Poohlédněte se i po dalších typech, jak ušetřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články