Znáte variabilní hypotéku?

12.06. 2014 • Půjčky a hypotéky

V případě, že se rozhodnete uzavřít hypotéku, můžete využít buďto pevné sazby, kterou lze zpravidla zafixovat na dobu 1, 3 nebo 5 ti let anebo variabilní hypotéky bez fixace úrokové sazby. Právě variabilní hypotéku si nyní společně představíme.

Variabilní hypotéka

Variabilní hypotéka, neboli floatingová hypotéka je úvěr s plovoucí úrokovou sazbou. Znamená to, že úrok u tohoto produktu je fixován pouze na velmi krátkou dobu, v řádu měsíce nebo i několika dnů. Tato sazba je přímo vázána na sazbu PRIBOR, celým názvem Prague InterBank Offered Rate, což je v překladu tržní úroková sazba. Za tento úrok si jednotlivé banky půjčují peníze mezi sebou a je pravidelně vyhlašována Českou národní bankou. Výhodou této hypotéky je, že máte možnost dostat se na nižší úrok, než jaký se váže ke klasické hypotéce, která ho fixuje na delší dobu. Počítat ovšem musíte s tím, že výše vaší měsíční splátky se bude neustále měnit dle situace na trhu a tak se vám může i nečekaně zvýšit.

Pravidelná měsíční splátka vaší hypotéky se bude skládat z jistiny, úroku dle sazby PRIBOR a marže banky. Platí pravidlo, že jistina a marže jsou stále stejné, výše úroku se mění. Proto je vhodné o variabilní hypotéce uvažovat pouze v případě, že váš rodinný rozpočet není příliš napjatý, aby se vám nestalo, že případné navýšení splátky v některých měsících vám způsobí finanční problémy. Nejste si stále jisti, zda toto řešení je pro vás ideální? Potěšíme vás informací, že ani rozhodnutí o uzavření variabilní hypotéky nemusí být konečné, neboť ji lze následně změnit na hypotéku s pevnou sazbou a opět naopak. Tuto změnu umožňují všechny banky, liší se pouze podmínkami a počtem možných změn.

VARIABILNÍ HYPOTÉKA – VÝHODY A NEVÝHODY

Hlavní předností zmiňované hypotéky je to, že získáte nižší úrok, než jaký se váže na klasickou hypotéku s fixní sazbou. Nevýhodou jsou však rizika spojená s plovoucí sazbou. V některých měsících může váš úrok být výrazně nižší, ovšem situace může být i opačná a splátka se vám následně navýší. Lze proto říct, že tato hypotéka není vhodná pro konzervativní klienty, kteří chtějí mít jistotu ve svých měsíčních výdajích. Než se pro variabilní hypotéku rozhodnete, měli byste vědět určitě veškeré informace s ní spojené a ne ji volit pouze pro výhodnější úrok. Tento produkt je složitější a vhodné je ho pečlivě hlídat, abyste v nepříznivých situacích dokázali včas přejít na hypotéku s fixním úrokovou sazbou.

VARIABILNÍ HYPOTÉKA – POSKYTOVATELÉ

Na našem trhu je více poskytovatelů tohoto typu hypotéky, alespoň některé si nyní přiblížíme.

Unicredit Bank: Variabilní sazba s garancí

Unicredit Bank nabízí v tomto směru variabilní sazbu s garancí, to znamená, že garantuje maximální výši úrokové sazby, kterou nepřekročíte ani v případě, že ceny na trhu budou jakkoli vyšší. Po uzavření máte možnost kdykoli změnit svůj produkt na hypotéku s fixním úrokem. Jako další výhodu je potřeba uvést možnost nedočerpání úvěru a to zdarma. Po uplynutí jednoho roku od podpisu smlouvy může až 4x ročně vložit mimořádnou splátku. Banka nabízí také možnost připojištění proti schopnosti splácet, pro nečekané události.

LBBW Bank: IQ plovoucí hypotéka

LBBW Bank je bankou českou a má celostátní působnost. Jedná se o banku univerzální, která se snaží nabízet veškeré základní produkty finančního trhu včetně hypoték. Zmiňovanou variabilní hypotéku u ní hledejte pod názvem IQ plovoucí hypotéka. U ní můžete využít výhodné pohyblivé úrokové sazby, která se mění dle aktuální situace na trhu, a využít ji můžete u všech typů účelových hypoték. Jsou jimi např. IQ hypotéka na bydlení a rekreaci, na pronájem, refinancování hypotéky – Hypotéka hypoték anebo konsolidace – IQ hypotéka MULTI. Samozřejmě i u této banky je možnost kdykoli po uzavření úvěru přejít na hypotéku s fixní sazbou.

mBank

I tato banka nabízí různé varianty hypotečních úvěrů, kde si můžete zvolit fixaci úrokové sazby na 1 – 5 let nebo variabilní typ úroku. Stávajícím klientům mBank nabízí u variabilní hypotéky garantovanou výši úrokové sazby, která se vypočte jako aktuální PRIPOR 1 M + marže, jež je uvedena ve smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články