Jak lze ušetřit s kartami ISIC, ITIC a IYTC

26.08. 2013 • Tipy a rady

Téměř každý větší obchod nabízí v dnešní době svoji vlastní slevovou kartičku. Pokud chodíte ke spoustě obchodníků, může se vám stát, že vám peněženka těmito kartičkami doslova přetéká. Spousta mladých lidí ale ví, že se nemusí omezovat pouze na ně. Stačí být držitelem karty ISIC, ISIC SCHOLAR, ITIC nebo IYTC, a slevy vás doslova zavalí. Jedna malá kartička vám zajistí tisíce slev, ať už v dobrých restauracích, nebo třeba v knihkupectví. Přečtěte si, jaké výhody s sebou karty nesou.

Slevové průkazky - druhy

ISIC

Nejznámější je mezinárodně uznávaný průkaz studenta ISIC, za který vděčíme společnosti ISIC Association pracující pod záštitou UNESCO. Nejčastěji ho mají ve svých peněženkách studenti vysokých škol, požádat o něj ale mohou i studenti středních škol, středních odborných učilišť, vyšších odborných škol, i studenti nástavbových studií schválených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. O průkaz mohou žádat studenti starší 12 let (studující na osmiletém gymnáziu). Horní hranice není daná. Díky tomu je průkazka tolik oblíbená mezi studenty staršími 26 let, kteří už nemají nárok na spoustu slev (například na dopravu). Abyste mohli vlastnit ISIC i ve vyšším věku, než je oněch magických 26 let, musíte být zapsaní na prezenční formu studia. Spousta vysokých škol přestala vydávat vlastní studentské průkazy, a nahradila je právě kartičkami ISIC. Student tak svoji příslušnost prokazuje právě touto průkazkou. Na kartičce se kromě průkazové fotky nachází i číslo studenta, pod kterým je v databázi vedený. Průkazka sama o sobě k žádným slevám neopravňuje. Musí se obnovovat její platnost, což obnáší pravidelné zaplacení poplatku každých 16 měsíců.

ISIC SCHOLAR

ISIC SCHOLAR vznikl pro žáky základních škol, kteří by se mohli cítit ukřivdění. Stejně, jako u běžného ISICu, i zde vzniká nárok na celou řadu slev. Některé slevy, které využívají držitelé klasické karty ISIC, však využít nemohou (např. levné cestovní připojištění). Průkaz platí 16 měsíců, poté je nutné platnost obnovit.

ITIC

I ITIC je mezinárodně uznávaným průkazem, kterým se lze prokazovat po celém světě. Není ovšem určený pro studenty, ale pro učitele. Jeho účelem je vytvořit učitelům vhodné podmínky k tomu, aby se sami mohli stále vzdělávat.  O průkazku si může zažádat jakýkoliv učitel na základní, střední, vyšší odborné či vysoké škole, a také na pomaturitních oborech probíhajících prezenční formou (musí být uznané Ministerstvem školství). Podmínkou je, aby měl žadatel uzavřenou se školou pracovní smlouvu minimálně na jeden rok. Dále musí na škole vyučovat alespoň patnáct hodin týdně. Jakmile učitel kartičku získá, otevírá se mu brána ke stejným slevám, na jaké má nárok student s ISIC kartou. I platnost je stejná – 16 měsíců.

IYTC

Karta IYTC vznikla pro nestudenty, kteří dali před dalším studiem přednost nástupu do pracovního procesu. Můžete být už klidně ekonomicky aktivní, vdaná či ženatý, jen vám nesmí být víc, než 26 let. To je jediná podmínka. Studenti základní, střední i vysoké školy raději požádají o ISIC. Platnost průkazky IYTC je na rozdíl od jeho školních protějšků pouhých 12 měsíců.

Co byste měli o těchto průkazech vědět

Všechny výše zmiňované karty mají jednu věc společnou – platnost. Obnovení platnosti vyžaduje aktivní jednání držitele, který si ji musí hlídat, a po jejím skončení si ji prodloužit. S prodloužením platnosti souvisí i placení poplatku. Za prodloužení platnosti se platí u všech typů karet 300 korun. O konci platnosti průkazky vás informuje datum na přední straně, na druhé straně také musí být štítek, který potvrzuje platnost průkazky. V případě karet ISIC/ISIC SCHOLAR/ITIC na něm bude zadané číslo daného školního roku.

Pro zhotovení průkazu budete potřebovat jenom váš občanský průkaz, nebo obdobný průkaz totožnosti (neplatí pro žadatele o ISIC SCHOLAR).

O kartu můžete zažádat třemi způsoby. Například ISIC vám nabídne drtivá většina vysokých, ale někde i středních škol. Prodlužování platnosti je velice pohodlné, protože přeci jenom do školy máte cestu, a kancelář vytvářející karty hned při ruce. Druhou možností je navštívit některé z výdejních center, které najdete ve všech větších městech po celé republice. V poslední době se čím dál oblíbenějším stává možnost objednat si průkazku online. Stačí jen oskenovat vyplněnou žádost (tu si stáhnete na internetu), občanský průkaz a průkazovou fotografii. Pak jen čekáte, až vám karta dorazí přímo do vaší schránky.

!Slevy!

Hledáme svoji vlastní slevu

Faktů už bylo dost, řekněme si také něco o tom, co všechny zajímá nejvíc – o slevách. Slev je kolem 130 000, a vypsat je všechny by nám zabralo měsíc. Vybrali jsme proto pro vás ty nejoblíbenější a nezajímavější.

Mezi takovou hromadou slev si každý najde tu, co ho potěší nejvíc. Stačí jen navštívit stránky www.isic.cz, a najít si tu svoji. Generátor se nejprve bude zajímat o to, zda máte zájem o slevy v České republice nebo v zahraničí. Následně si zvolíte kategorii slev – ubytování, zábavu, hudební festivaly, restaurace, sport, předplatné, vzdělání,… Následně vyberete svoji kartičku, popřípadě kraj a město, a můžete si začít užívat ráj slev.

Konkrétní slevy

Abychom nebyli pouze abstraktní, zkusíme vám představit některé konkrétní slevy. Ty jsou následující: pravidelné slevy na Alza.cz, 10% slevu ve vlakových soupravách RegioJet i Leo Expressu, až 30% na nákup na Amazon.com, 10% sleva na nákup v knihkupectvích Neoluxor, káva ve Starbucks za zvýhodněnou cenu, předplatné na časopisy vydávané Mladou frontou až 22%,… Milovníci zimních sportů si pak určitě užijí 50% slevu na lyžařský vlek ve Špindlu.

Pokud ještě nemá některá z kartiček ve vaší peněžence své čestné místo, měli byste jí ho tam pěkně rychle udělat. Splňujete-li podmínky k vydání průkazky, využijte jeden ze způsobů žádosti a začněte z vlastnictví karty těžit, co se dá. Průkazky mají jenom jednu jedinou nevýhodu. Váže se k nim tolik slev, že byste je nestačili využít ani za tři životy, natož do 26 let. Přejeme vám příjemný život a hodně zábavy s vaší kartičkou ISIC, ISIC SCHOLAR, ITIC nebo IYTC!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články