Co byste měli vědět, než si sjednáte pojištění majetku?

05.03. 2019 • Tipy a rady

Pokud jste ho zatím neuzavřeli a spoléhali se na štěstí, buďte rádi, že vám to vyšlo. Pojišťovací agenti sice mají tendenci strašit, ale při pohledu na statistiky je více než zjevné, že sjednání správně nastaveného pojištění majetku v žádném případě není hloupost.

Udělejte si pořádek v pojmech

Chcete pojistit nemovitost, nebo domácnost? Samozřejmě obojí. Ujasněte si proto základní pojmy a rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti.

Pojištění domácnosti se týká veškerého zařízení, které doma máte. Kdyby vám požár zničil ledničku, televizor a perský koberec, samotné pojištění nemovitosti by vám bylo k ničemu.

Naopak pojištění nemovitosti, jak je patrné ze samotného názvu, chrání majetek nemovitého charakteru – stavbu a její součásti, které jsou s ní pevně spjaty (střechu, podlahy, radiátory, okna…).

Před čím vás pojištění majetku ochrání?

Zatímco některé produkty se jako kvalitní pouze tváří, jiné pojištění majetku skutečně nabízí vysoký stupeň ochrany. Proto - než podepíšete smlouvu – se nezapomeňte podívat na rozsah rizik v základní ceně. A zajímejte se také o asistenční služby, které se vám mohou v nouzi hodit. U solidní pojišťovny je nonstop pomoc samozřejmostí.

Pozor na podpojištění

Jak nastavit výši pojistného? Měla by být přímo úměrná hodnotě pojištěného majetku. Potíž je v tom, že právě ta se může časem změnit a pokud neaktualizujete pojistnou smlouvu, dojde k tzv. podpojištění. V případě pojistné události vám pojišťovna vyplatí pouze poměrnou část. Jako velmi praktické řešení se jeví pojištění domácnosti, u kterého sestanovuje výše pojistného paušálně, a to na základě obytné plochy.

Pojistěte se online, ušetříte

Děsí vás představa osobních schůzek na pobočkách pojišťoven a spoustu promarněného času? Dobrá zpráva je, že si můžete sjednat majetkové pojištění online, čímž ušetříte nejen čas, ale i peníze. Pojišťovny mají na webu kompletní znění smluv a parametry produktů, takže si budete moct vše v klidu rozmyslet, aniž by na vás tlačil pojišťovák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články