Vyberete tiskárnu podle toho, co, jak a v jaké kvalitě chcete tisknout

27.09. 2019 • Bankovní účty

Nepřeberné množství tiskáren na trhu vás také trochu děsí? Není divu, na pultech se setkáte s velkým množstvím značek a typů u kterých narazíte na rozdílné parametry. Navíc na internetu se dočtete obrovské množství informací, ve kterých je jen velmi těžké se zorientovat, natož pak bez odbornějšího poradenství tensprávný stroj vybrat. Ve skutečnosti z toho prodejci ale dělají větší vědu, než to opravdu je. Správným výběrem můžete ušetřit nejen při nákupu tiskárny, ale i při jejím následném provozu. V následujících řádcích se vám pokusíme poradit, jaká tiskárna by pro vás mohla být tím správným a nejvýhodějším řešením.

Před nákupem si zodpovězte základní otázky

  • Co budu tisknout?
  • V jakém objemu tisknu a jak často tiskárnu zapínám?
  • Jak kvalitní tisk očekávám?
  • Kolik chci do tisku investovat?

Podle toho, jak si odpovíte na tyto otázky, vás dokážeme zařadit do následujících skupin uživatelů tiskáren. Pojďme se podívat, kam byste zapadli právě vy.

Netisknu obrázky, zato tisku velmi často a ve velkém objemu

Typické pro podnikatele a firmy je režim, kdy se tiskárna prakticky nezastaví. Pro tyto případy je nejvýhodnější černobílá laserová tiskárna. I když by se zdálo, že její pořizovací cena je vyšší a proto je ji možné pořídit právě jen do firmy, toto pravidlo už je dávno přežité. Její pořizovací cena mezitím nenápadně klesla a dovolit si ji mohou i uživatelé pro domácí použití. Hlavní výhodou laserových tiskáren jsou nižší provozní náklady a skutečnost, že se nemusíme bát vysychání náplní. Protože fungují na bázi prášku a jeho uchycení papíru pomocí laseru. Zatímco cartridge do inkoustových tiskáren jsou častokrát mnohem dražší a při nepravidelném používání mohou zasychat. Dokonce výtěžnost se u tonerů laserových tiskáren pohybuje ve vyšších cifrách, než u cartridgí. Při častém a a velkoobjemovém tisku tyto rozdíly u pořizování náplní velmi rychle pocítíte. Naopak pro tisk fotografií, obrázků, a barevných grafů jsou tonery spíše na škodu. Výtisky nedosahují takové kvality a tonery i když s barevnými náplněmi se rychle a nerovnoměrně vypotřebují.

Tisknu občas, ale chci tisknout i obrázky a fotky

Pokud tisknete jen malé množství stránek a jen příležitostně a občas si potrpíte na pár kvalitně vytištěných kusech fotografií či obrázků, porozhlédněte se spíše mezi inkoustovými tiskárnami. Jsou totiž ideálním partnerem pro tisk dokumentů a fotografií a zvládnou obojí v dobré kvalitě. Při jejím výběru nezapomeňte na to, co jsme si už výše řekli o pořizovací ceně za cartridge. Bohužel mnohdy platí, že čím méně vás bude stát samotná tiskárna, tím více si připlatíte při nákupu barvy do tiskárny. Cartridge jak originální i alternativní dobře prozkoumejte a dejte si pozor na jejich výtěžnost, kompatibilitu a množství barvy, která je v jednotlivé cartridgi. Ve finále si raději spočítejete, zda by se nevyplatilo připlatit za tiskárnu, abyste se během roka nemuseli tahat za vlasy, že vás nákup náplní stál více, než nová tiskárna. Pokud nelpíte na originálu, dá se ušetřit až 70 % nákladů při nákupu kompatibilní náplně. Udělejte si ale důkladný průzkum. Ne každý prodejce je totiž tak spolehlivý a drží slovo, jako je tomu u Miroluku. Ten se kromě dvou prodejen v Praze a Plzni, kde si můžete vše naživo prohlédnout, zaručuje za stejnou kvalitu výstupu při tisku s kompatibilní náplní jako u originálu a navíc s maximální úsporou. Amatérským fotografům a nadšencům do grafiky doporučujeme zaplout i do vod speciálních fototiskáren, které kromě základních čtyř barev nabízejí i další – pro podporu perfektního výsledku. Nejčastěji světle azurovou, purpurovou, nebo šedou. 

Tisknu jen v málo a v malém množství a netisknu fotky ani obrázky

Pokud by se vám to zdálo nelogické i pro velmi malý objem tisku v malé frekvenci je vhodná laserová technologie. Jelikož vám vám barva v inkoustové tiskárně může po delší odmlce může velice snadno vyschnout. Pokud se tedy spokojíte s jednoduchým tiskem dokumentů vyhnete se nepříjemnému i když automatickému čištění tiskových hlav, při kterém se i tak nevyhnete dalšímu spotřebování inkoustu. U laserové tiskárny si díky toneru a jeho suchému prášku můžete být jistí že patálie s čištěním nikdy nenastane. Nic se tedy nestane, když dlouho netisknete a kvalita výstupů je přitom stále stejná. Díky tomu, můžete tonery nakupovat i do zásoby a uskladnit i na několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články