Internetová půjčka bez registru?

03.04. 2014 • Tipy a rady

I když si myslíte, že si na svoje finance dáváte dobrý pozor, může se vám stát, že se vám některý měsíc rozutečou nějak moc rychle, například kvůli nečekanému výdaji, a vy se ocitnete bez jediné koruny. I tomu, kdo se půjčkám celý život bránil, tak nezbude jiná možnost, než si půjčit. Není to sice zrovna příjemný způsob, ale nic jiného se v obtížné finanční situaci nedá dělat. Naštěstí nemusíte při potřebě nižší částky peněz v řádu tisíců nebo několika desetitisíců hned naklusat do banky, kde bude vyřízení půjčky trvat nekonečně dlouho. Moderní doba nabízí mnohem pohodlnější způsoby, jak podat žádost o půjčku – přes internet. Půjčky přes internet ovšem mohou být zrádné a podvodníky se to v této oblasti jen hemží. Než začnete vůbec přemýšlet o vyplnění žádosti o půjčku, musíte si být jistí, že si vypůjčíte od spolehlivého poskytovatele.

Bankovní vs. nebankovní půjčky

Bankovní a nebankovní půjčky se od sebe liší v mnoha aspektech – např. ve způsobu ručení za půjčku, ve výši úroků, a ve spoustě dalších větších či menších detailů. Pod pojmem půjčka se v bance rozumí spotřebitelský úvěr, který si osoba u této instituce sjednává a používá na financování určitého zboží. Než dojde ke schválení půjčky, uteče v řece opravdu hodně vody. Pokud má banka s klientem špatnou zkušenost (v minulosti nesplácel řádně půjčku, na účtu je často v mínusu,…), je zde dokonce velká šance, že banka půjčku vůbec neschválí, a vám tak zbudou oči pro pláč a prázdná peněženka. Spousta lidí se v tomto okamžiku začne ohlížet po jiných možnostech, jak zaplnit mezeru vzniklou v jejich rozpočtu. A právě pro ně vzniká stále více nebankovních společností, které nezajímá, zda máte dluhy, či nikoliv, ani jak jste na tom byli v minulosti se splácením půjček. Právě proto jsou nebankovní půjčky tolik oblíbené u lidí, kterým banka žádost o půjčku zamítla, nebo se na banku ani neobrací, protože vědí, že to nemá smysl. Jediné, co bude nebankovního poskytovatele zajímat, je váš pravidelný příjem. Díky tomu nebankovní půjčky často využívají zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné, ale i senioři, kterým stačí doložit pravidelný starobní důchod.

Na co si dát pozor u půjček přes internet

V momentě, kdy žádáte o půjčku přes internet, musíte vědět, že budete schopni řádně splácet. Jen tak se vám nestane, že budete zabředávat do dluhů. Také si nejprve projděte co nejvíc nabídek internetových půjček, a vyberte si poskytovatele s nejlepšími referencemi. Kromě nich by vás měla zajímat i úroková sazba, která se pohybuje u tohoto typu půjček mezi 6-25%. Výši úroku určuje doba splácení a výše splátky. I když se úroková sazba zdá být příznivá, pátrejte, zda se za půjčkou neschovávají různé skryté poplatky a obrovské RPSN.

Poplatky

U banky se často setkáváme s poplatkem za samotné schválení půjčky. S bankovní půjčkou se také pojí bankovní účet, u kterého zaplatíte za jeho vznik a vedení. Nejprotivnějším poplatkem je poplatek za předčasné splacení půjčky. Chcete mít dluh konečně z krku, ale když přičtete poplatky, zjistíte, že na předčasné splacení ve skutečnosti nemáte.

RPSN (=roční procentuální sazba nákladů)

Zásadní, ale bohužel často opomíjenou veličinou je RPSN, neboli roční procentuální sazba nákladů. Ideální výše RPSN je do 20%, můžete se ale dokonce setkat i s RPSN blížícímu se 100%! Jakmile jde RPSN nad tuto sazbu, měli byste dát od onoho poskytovatele ruce pryč. Je totiž jasné, že jeho jediným úmyslem je vytahat z vás co nejvíce peněz.

Velmi obezřetní buďte při půjčování peněz od nově založených společností, nebo těch, kteří půjčují peníze lidem bez pravidelného příjmu. Podezřelé jsou i společnosti, které si účtují nehorázné sumy v případě zpoždění platby a předčasného splacení půjčky. V poslední době se také doslova roztrhnul pytel s různými zprostředkovateli, kteří vám nabízejí porovnávání a zřizování půjček u zavedených finančních institucí. Vždy si pečlivě zjistěte, komu budete pravidelně posílat splátky, a ujistěte se, že se za výhodnou nabídkou neskrývá nějaký podvod. Pokud se obáváte zažádat o nebankovní půjčku přes internet, obraťte se na renomovaného, a hlavně nezávislého finančního poradce, který zajistí, že nestvrdíte svým podpisem extrémně nevýhodou smlouvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články