Co je to americká hypotéka

12.03. 2014 • Půjčky a hypotéky

Chcete – li si vypůjčit určitý finanční obnos, měli byste zvážit všechny hlediska a dle toho říci „ano“ vybranému produktu. Jako jedna možnost se vám nabízí tzv. americká hypotéka. V jaké situaci si ji zvolit?

Co je to americká hypotéka?

Pod pojmem americká hypotéka si představte hypoteční úvěr zajištěný nemovitostí (jako u běžné hypotéky). Rozdíl je v tom, že tato hypotéka se neváže (účelně) na bydlení – tedy neúčelový úvěr, který lze využít na cokoliv. Takto to je i u spotřebitelského úvěru jen s tím rozdílem, že úroky jsou zde nižší (o výši rozhodne poskytovatel úvěru). Původ slova „americká“ hypotéka hledejme v místě zrodu – USA. Tento druh hypotéky je možné sjednat i v ČR. V USA se nazývá „home equity loan“.

Hypoteční úvěr z americké hypotéky

Obnos peněz (z daného produktu) jedinci nejvíce používají k nákupu aut, všelijakých výrobků a také ke splacení jejich dluhů. S americkou hypotékou si lze vypůjčit poměrně velkou sumu peněz. Je tedy na účely splátek naprosto ideální, zejména v případě, kdy si zvolíte poskytovatele nezkoumajícího do hloubky uchazeče o úvěr (např. nebankovní americké hypotéky). Přesto je dobré si promyslet, jestli vám tyto peníze budou opravdu ku pomoci. Je možné, že se díky neopatrnosti dostanete do mnohem složitějších problémů s financemi.

Výše hypotečního úvěru se vyjadřuje procentem (%) a odvozuje se od odhadní ceny nemovitosti. Jedná se o nižší procentuální obnos (přibližně 70%) než je tomu u běžné hypotéky. U nebankovních hypoték se lze setkat i s ještě nižšími částkami. Doba splatnosti americké hypotéky se také různí (5 – 20 let). Výše min. obnosu peněz se pohybuje kolem 100 – 200 000 Kč (odvíjí se od jednotlivých poskytovatelů).

Podmínky americké hypotéky

Americká hypotéka se uděluje za jistých předpokladů – jedná se o banku nebo poskytovatel je nebankovního původu. Obecnými předpoklady jsou dosažení plnoletosti žadatele, nepřesáhnout věkovou hranici 70 let (ke dni konečné splatnosti úvěru), zajistit hypoteční úvěr nečistostí (leží na území ČR) a zaměstnanecký plat (nebo podnikatelský). Poskytovatel si dále může klást i jiné podmínky. Opravdu tedy záleží na výběru poskytovatele.

Výhody a nevýhody americké hypotéky

Většina osob si vybírá hypotéku americkou – lze si půjčit mnohem vyšší finanční obnos k různému použití, nízká sazba za úroky, rozklad splátek po delší dobu (splátky nastavit dle vašich možností). Mnoho poskytovatelů nabízí také splatit hypoteční úvěr dříve bez placení pokut (jako u hypotéky klasické). Nemovitost, na kterou se vztahuje americká hypotéka, je možné dát k prodeji. Ovšem setkáme se i s nevýhodami – např. nezbytné zaručovat se nemovitostí. Je tedy vhodnější si zřídit klasickou hypotéku, když ji chcete pouze na bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články