Jak si vytvořit finanční rezervu

08.03. 2013 • Tipy a rady

Lidský život je jako na houpačce. V jednu chvíli máte zaměstnání, za které dostáváte slušnou mzdu, ve chvíli druhé jste bez práce nebo na nemocenské, což má za následek výpadek části příjmu, popřípadě příjmu celého. Jakmile nemáte v tuto chvíli vytvořenou finanční rezervu, ocitnete se v hodně prekérní situaci. Průzkumy ukazují, že tři čtvrtiny Čechů si svědomitě dávají peníze stranou na horší časy. To je sice velice dobré číslo, neinformuje nás ale o tom, zda je tato finanční rezerva dostatečná a vyplnit mezeru v rozpočtu po delší dobu. Velký problém nastane hlavně v případě mezery v rodinném rozpočtu, kterou trpí celá rodina. Finanční rezervu vy ale měl mít i jedinec.

Krátkodobá rezerva

Jakmile přijdete o mzdu úplně, nebo pobíráte jen její část, hodí se vám najednou každá koruna, kterou jste si dali v minulosti stranou. Jakmile se zaměstnanec dostane z důvodu nemoci nebo úrazu na nemocenskou, dostává pouze 60% ze svého platu. A to už je na rodinném rozpočtu znát. Poněkud v jiné situaci se ocitnou v případě nemoci osoby samostatně výdělečně činné. Povinnost platit si nemocenské pojištění pro ně neexistuje, a je jenom na nich, zda si ho budou platit. Pokud si ho neplatili, nemají v době nemoci či úrazu příjem vůbec žádný. V tuto těžkou chvíli je pro ně spásou finanční rezerva krátkodobého charakteru, o které si teď něco málo řekneme.

Krátkodobá rezerva by měla být v ideálním případě schopná pokrýt vaše náklady po dobu 3-6 měsíců. Je sice hezké, že byste si měli dávat každý měsíc nějaký ten peníz stranou, ale co když utratíte svoji výplatu každý měsíc do jediné koruny a nemáte si co dát stranou? Jestli jste v takové situaci a nemáte stranou žádnou finanční rezervu, dostanete se v případě ztráty pravidelného příjmu do složité situace. Mnohdy vám nezbude nic jiného, než si půjčit peníze. Bez pravidelného příjmu nebudete mít půjčku z čeho splácet, takže si znovu půjčíte, atd. Zkrátka dostanete se do ukázkové dluhové pasti, která vede k velkým existenčním problémům – člověk nemá ani na základní potřeby a všudypřítomné upomínky ho vedou k šílenství.

Abyste se v takovéto situaci neocitli, je dobré vytvořit si včas dostatečnou finanční rezervu. I když máte sebemenší příjem, jde to. Zkuste každý měsíc dát stranou třeba jen sto korun. Zamyslete se nad vašimi útratami, nad možnou změnou mobilního tarifu, dodavatele energií,… Uspořené peníze pak zbytečně neutrácejte, ale spořte si je na horší časy. I když víte, že máte práci jistou, šetřete si i tak. Nikdy se vám tak už nestane, že vás Vánoce nebo narozeniny vašich ratolestí přivedou ten měsíc na mizinu.

Krátkodobou rezervu byste si měli ukládat na místa, kde se k nim v případě potřeby rychle dostanete. Běžné účty nebo hotovost nejsou zrovna nejlepším řešením, protože v jejich případě vám vaše úspory likviduje inflace. Mnohem víc se k tomuto účelu hodí spořicí účty, které mají vyšší úrok a inflace tak vaše úspory nekrátí. Abyste mohli využít peníze ze spořicích účtů, musíte je nejprve přesunout na běžný účet. Nejdou vybrat jen tak z bankomatu, díky čemuž vás nelákají.

Střednědobá a dlouhodobá rezerva

Krátkodobá rezerva by neměla být jediným zajištěním. Měli byste uvažovat i víc do budoucna a vytvořit si střednědobou či dokonce dlouhodobou rezervu.

Střednědobou rezervu dávají lidé dohromady většinou s cílem ušetřit na něco dražšího – nový automobil, nové vybavení domácnosti, drahou dovolenou,… Pro tyto účely je nejvýhodnější uložit své peníze na stavební spoření (pokud šetříte na stavbu či rekonstrukci domu) nebo na termínovaný vklad.

Na rozdíl od předešlých dvou typů rezerv je dlouhodobá rezerva méně častá. Částka, kterou chce osoba vytvářející dlouhodobou rezervu dát dohromady, se pohybuje v řádech milionů. Má sloužit hlavně k zajištění ve stáří, nebo třeba na postavení nového domu. Zde se vyplatí investovat do fondů, nebo si sjednat penzijní či důchodové spoření. Z dlouhodobého hlediska nabízejí tyto produkty velice zajímavé zhodnocení. Funkci dlouhodobé rezervy může plnit i investiční životní pojištění, na kterém si spoříte, a zároveň získáte odškodnění v případě úrazů, nemoci, a podobně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články