Účetnictví v cloudu - bezpečnost a vlastnictví dat

23.04. 2019 • Tipy a rady

Cloudová řešení jsou hitem poslední doby a alespoň základním úvahám o jejich integraci do firemních procesů se pravděpodobně neubránila žádná malá ani velká firma. Cloudové aplikace se týkají prakticky všech firemních činností a výjimku netvoří ani ekonomické a účetní systémy. Avšak stejně jako u každé nově zaváděné technologie, i zde existuje celá řada mýtů, které pohled na cloud deformují. Je proto důležité, aby se lidé ve firmách s vlastnostmi a charakteristikami těchto řešení alespoň na základní úrovni seznámili, a jejich rozhodování o přechodu na cloud bylo tak podloženo fakty, nikoliv tradovanými legendami.

Co je to Cloud?

Definic cloudu, které se dají na internetu nalézt, je nespočet. Velmi často se ale jedná o definice zbytečně složité, krkolomné a v konečném důsledku nesrozumitelné. Cloud neznačí v zásadě nic jiného než to, že používaná aplikace běží fyzicky na serverech poskytovatele cloudového řešení a vy k ní přistupujete prostřednictvím internetového připojení. Firmám může přechod na cloud přinést úsporu finančních prostředků, uvolnění určité části personálních kapacit pro práci na projektech strategického významu a další výhody.

Cloud a bezpečnost dat

Jedním z argumentů, které v debatě o cloudových řešeních zaznívaly velmi často, byla pochybnost o bezpečnosti dat svěřených cloudu. Realita je však spíše opačná. Poskytovateli cloudových řešení jsou velké a specializované IT firmy, které bezpečnosti dat svých zákazníků věnují ohromné množství zdrojů (např. příslušné oddělení ve firmě Google má více než 750 pracovníků). Zvláště malé firmy naopak nemají kapacitu na to, aby tuto problematiku řešily jinak, než na naprosto základní úrovni a někdy ani to ne. Toto tvrzení platí jak pro ochranu dat před vnějšími útoky, tak pro pravidelné zálohování, které mnoho menších firem trestuhodně zanedbává.

Odevzdávají skutečně firmy svá data někomu jinému?

Dalším hypotetickým problémem, který odpůrci cloudu zmiňují, je ztráta vlastnictví dat. Jedná se ale opět o mýtus, který neodpovídá realitě. Dala uložená v cloudu samozřejmě vždy zůstávají ve vlastnictví firmy či podnikatele a poskytovatelé se k nim ve skutečnosti mohou dostat pouze za velmi přísných podmínek a vždy ve spolupráci s jejich vlastníkem. Je to vlastník dat, kdo řídí veškeré přístupy a toky, které s nimi souvisí.

Z výše uvedeného plyne ovšem i to, že ztráta přístupového hesla k datům uloženým v cloudu povede k jejich nevratné ztrátě úplně stejně, jako je tomu u dat uložených na disku počítače stojícího ve vaší kanceláři.

Jak ukazují ve své aktuální podobě služby jako Gmail nebo MS Office, vítězné tažení cloudových řešení již započalo a stěží jej dokáže něco nebo někdo zastavit. Přesun ekonomických a účetních systémů do cloudu je dalším logickým krokem, řada firem se k němu již odhodlala, naprostá většina ostatních je bude brzo následovat. I proto, že obavy o bezpečnost dat a jejich vlastnictví nejsou na místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články