Centrální registr dlužníků české republiky

10.09. 2017 • Bankovní účty

Centrální registr dlužníků (CERD) je databázový systém napojený na mezinárodní elektronickou síť. Eviduje informace o úvěrech, které mají banky volně k nahlédnutí a sami do něj přispívají. Z tohoto systému mohou tedy jednoduše zjistit, jaké půjčky již splácíte či zda-li jste měli v minulosti se splácením problémy. Každá bankovní půjčka prochází schvalováním přes registr a pokud jste v registru negativně zapsáni, nemáte na ni tedy šanci dosáhnout.

Informace v bankovním registru jsou neustále aktualizovány a tak není možné celý systém ošálit tím, že si v jeden den sjednáte několik půjček ve více bankách. Jednou z mála možností je pak právě půjčka bez nahlížení do registru.

Centrální registr dlužníků (CERD) je informační systém, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky ekonomických subjektů registrovaných v České republice s napojením na registry EU, USA, a dalších zemí. Chcete-li prověřit vašeho dlužníka, či potencionálního klienta, je Centrální registr dlužníků šikovným nástrojem pro tuto činnost.

CERD zobrazuje nejen negativní údaje v jednotlivých databázích subjektů, avšak naleznete zde i pozitivní data. Centrální registr dlužníků zahrnuje informace o neplatičích, pozitivní a negativní informace o klientech bankovního i nebankovního charakteru.

CERD zajišťuje tu nejdokonalejší kontrolu a prevenci před vznikem neplatiče a u již vzniklých dlužníků výrazně zvyšuje vymahatelnost neuhrazených pohledávek.

Jak se nedostat do Registru dlužníků

Hlavním předpokladem, jak se nedostat do registru dlužníků, je včas a pravidelně splácet všechny závazky. Před vzetím půjčky či úvěru je proto nutné promyslet několik bodů.

  • spočítejte důkladně vaše příjmy a výdaje, zda si můžete půjčku dovolit splácet
  • zjistěte si celkové náklady na půjčky (RPSN)
  • nesplácejte dluh dluhem (alternativou je snad pouze konsolidace půjček)
  • své výdaje plánujte s dostatečným předstihem
  • zvažte možnost pojištění neschopnosti splácet
  • pokuste se sjednat odklad splátek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby

Hledáte spolehlivý ERP systém pro vaše podnikání? Vyzkoušejte oblíbené ekonomické systémy Money S3, S4 nebo S5!

Nevíte si rady s vašimi financemi? Nezoufejte! Školení finanční poradci se společnosti OVB vám rádi pomohou rozložit vaše finance, přesně dle vašich potřeb!

Vema je moderní personální HR systém pro komplexní řešení mezd a personalistiky.

Program Altus Vario je přehledná skladová evidence, která vám usnadní vedení skladu i řízení nákupní strategie.

Pro snadné fakturace zdarma online doporučujeme službu iDoklad.

Hledáte spolehlivý CRM systém pro řízení projektů? Vsaďte na osvědčený software eWay-CRM!

Kontakt a reklama