Centrální registr dlužníků české republiky

10.09. 2017 • Bankovní účty

Centrální registr dlužníků (CERD) je databázový systém napojený na mezinárodní elektronickou síť. Eviduje informace o úvěrech, které mají banky volně k nahlédnutí a sami do něj přispívají. Z tohoto systému mohou tedy jednoduše zjistit, jaké půjčky již splácíte či zda-li jste měli v minulosti se splácením problémy. Každá bankovní půjčka prochází schvalováním přes registr a pokud jste v registru negativně zapsáni, nemáte na ni tedy šanci dosáhnout.

Informace v bankovním registru jsou neustále aktualizovány a tak není možné celý systém ošálit tím, že si v jeden den sjednáte několik půjček ve více bankách. Jednou z mála možností je pak právě půjčka bez nahlížení do registru.

Centrální registr dlužníků (CERD) je informační systém, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky ekonomických subjektů registrovaných v České republice s napojením na registry EU, USA, a dalších zemí. Chcete-li prověřit vašeho dlužníka, či potencionálního klienta, je Centrální registr dlužníků šikovným nástrojem pro tuto činnost.

CERD zobrazuje nejen negativní údaje v jednotlivých databázích subjektů, avšak naleznete zde i pozitivní data. Centrální registr dlužníků zahrnuje informace o neplatičích, pozitivní a negativní informace o klientech bankovního i nebankovního charakteru.

CERD zajišťuje tu nejdokonalejší kontrolu a prevenci před vznikem neplatiče a u již vzniklých dlužníků výrazně zvyšuje vymahatelnost neuhrazených pohledávek.

Jak se nedostat do Registru dlužníků

Hlavním předpokladem, jak se nedostat do registru dlužníků, je včas a pravidelně splácet všechny závazky. Před vzetím půjčky či úvěru je proto nutné promyslet několik bodů.

  • spočítejte důkladně vaše příjmy a výdaje, zda si můžete půjčku dovolit splácet
  • zjistěte si celkové náklady na půjčky (RPSN)
  • nesplácejte dluh dluhem (alternativou je snad pouze konsolidace půjček)
  • své výdaje plánujte s dostatečným předstihem
  • zvažte možnost pojištění neschopnosti splácet
  • pokuste se sjednat odklad splátek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články