Na co si dát pozor při investování

01.01. 2013 • Investice

Svět investic dokáže jedince velice rychle pohltit. Můžete se sami rozhodnout, do jaké oblasti vložíte své finance, aniž by vám do toho někdo mluvil. Všechno na světě má ale své klady a zápory. Tím hlavním záporem investic je, že jakmile bude vaše rozhodnutí špatné, o své finance okamžitě přijdete. Investice do čehokoliv sebou nese riziko, a kdo tvrdí, že ví o investici, která vám na sto procent vynese obrovské zisky, je buďto lhář nebo čaroděj. 

Nejvíce by vás měly praštit do očí nabídky, které vám nabízejí velké zhodnocení vašich peněz, aniž byste vy sami museli cokoliv dělat. Poskytovatel tvrdí, že vše vyřeší za vás, a vy pouze poskytnete své peníze. Zní to opravdu kouzelně. A v tom je ten háček. Jediným kouzlem totiž bude to, že vaše peníze záhadně zmizí a poskytovatel s nimi. Řekli byste si, že na takové staré triky už nikdo nemůže skočit. Opak je pravdou. Investice v poslední době lákají stále nových investorů, kteří nemají vůbec žádné zkušenosti a hodlají investovat své peníze třeba jen proto, že se například doslechli, že soused vydělal na investici do akcií. A právě tito nováčci jsou magnetem na všechny podvodníky, kteří se hodlají na jejich úkor obohatit. Je jim jedno, že je to neetické a nezákonné, hlavně když si namastí kapsu.

Při investování myslete racionálně!

Nespoléhejte proto nikdy stoprocentně na nějakou druhou osobu! Vaším jediným společníkem by měl být váš vlastní rozum. Investování by totiž mělo být činností čistě racionální bez příměsi jakýchkoliv citů a emocí. Jakmile zatahujete do světa financí citovou stránku, většinou to nedopadne zrovna nejlépe. Našli byste spoustu případů, kdy emoce připravily investora o pořádný balík. Proto ekonomové bývají tak nesnesitelně věcní.

Racionálně uvažující člověk také ví, že u žádné investice není jasné, že vyjde, proto je nesmysl vložit všechny peníze do jedné jediné investice. Jakmile tak učiníte a investice nevyjde, zbudou vám jen oči pro pláč a prázdné konto. Když máte investic víc a jedna z nich nevyjde, víte, že se svět nezboří, protože mohou vyjít zbylé investice. 

Na co si dát pozor?

V tomto článku se vás pokusíme varovat před několika věcmi, které sice znějí investorovým uším lákavě, ale ve výsledku ho připraví o nemalý obnos.

1. Dividendové „odměny“

Laikovi nejprve objasníme, co jsou to dividenda. Představte si, že jste akcionářem určité společnosti, to znamená, že jste si koupili její akcie. Díky vlastnictví akcií máte právo na část zisku, a to jsou právě ta dividendy. Můžete navíc mluvit do samotného řízení společnosti na valné hromadě. Aby byly názory akcionářů v souladu s ním, co si společnost přeje, nabízí jim jako jakýsi úplatek různé odměny. Bývají to právě dividenda a možnost zpětného odkoupení akcií.

Kamenem úrazu bývají firmy, které tohoto systému zneužívají. Nalákají investory na vysoké zisky, kteří většinou souhlasí hned, jakmile si představí, o kolik se jejich vklad zhodnotí. To je ale obrovská chyba. Jsou to vaše peníze, proto byste se ještě před nákupem akcií měli zajímat o spoustu doplňujících informací. Nejprve byste měli vědět, z jakých zdrojů vám vlastně budou dividendy vypláceny. Některé firmy se vás totiž snaží nalákat různými sliby, aby zakryli, že jejich společnost má potíže, a vy ve skutečnosti žádné navýšení peněz neuvidíte. Nikdy se nenechte odbýt podlézavými slovy, a jakmile vám bude cokoliv podezřelé, zařaďte zpátečku!

2. Bezriziková investice

Ať si říká, kdo chce, co chce, investice bývá rizikem vždy. Jakmile se proto setkáte s názorem, že vyhazovat peníze za akciové indexy je hloupost, měli byste zpozornět. Podobní lidé vám budou tvrdit, že sestavit si akciové portfolio, které má roční zisk více než padesát procent, dokáže každý hlupák. Přitom ale nemůže být nic tak hloupého, jako právě toto tvrzení. Myslíte si, že kdyby to byla pravda, že by všichni dosud tvrdě pracující lidé neseděli raději doma na svém novém luxusním gauči a nečekali, až se jim peníze samy zhodnotí? Jakmile se setkáte s vytahovačným jedincem, který vás svým přesvědčením o stoprocentním zhodnocení vkladu strhne, můžete pak zůstat bez jediné koruny. Na trhu si jsou všichni rovni a žádný člověk nemůže tvrdit, že on se ve světě investic vyzná lépe, než všichni ostatní a nikdy proto nechybuje. Od podobných lidí ruce pryč. Zabráníte tak peněžní ztrátě i znechucení z investic do budoucna.

3. Upravené finanční výsledky

Ruku na srdce, kdo z nás si občas něco nepřimyslel nebo neodmyslel, aby v očích druhých vypadal lepší. Když se nějaké to menší přibarvení použije v běžném hovoru, ničemu by to nemělo zas tak uškodit. Horší je, že podobné praktiky naprosto běžně používají společnosti. Aby uklidnili své akcionáře, upraví své finanční výsledky a vykážou tzv. „očištěný zisk“. Jakmile vy, jako akcionář dostanete do ruky zprávu o výnosech firmy a nachází se zde tato veličina, měli byste začít pátrat po skutečných číslech. Je totiž vysoce pravděpodobné, že společnost nedosáhla kýženého zisku, ale aby nevyplašila investory, tváří se, že je všechno v nejlepším pořádku. Pokud jste naprostým laikem, snadno se necháte oklamat. Proto je dobré se ve finančních výsledcích vyznat. Přeci jenom máte ve společnosti vložené svoje peníze, o které vás mohou nepravdivé informace firmy připravit. Nespokojte se proto jenom s útržkovými informacemi, ale požadujte podrobná čísla.

4. Nezapomínejte na své chyby

Chybovat je lidské. Spousta lidí ale své chyby popírá a odmítá si je přiznat. I v běžném životě vám může takový sebeklam pořádně zavařit. Ve světě financí to navíc ucítíte na svém účtu. Nevíte, jak to myslíme? Lidská přirozenost člověku se zdravým sebevědomím velí pamatovat si pouze úspěchy, a neúspěchy zapomínat. Převedeno do světa investic: Občas se vám stane, že investujete špatně a o svůj vklad přijdete. Jelikož je to věc negativní, začnete ji upozaďovat, až na ni zapomenete docela. V takovém případě vám hrozí nebezpečí, že svoji chybu budete v budoucnu opakovat a své peníze opět investujete špatně. Základem úspěchu je proto umění zkrotit svoje ego a přiznat si své omyly. Začněte si vést statistiku svých investic s podrobnými informacemi, co jste udělali dobře, a co naopak špatně. Díky tomu se vám nestane, že na své chyby zapomenete a budete je opakovat. Pro příště si dáte pozor a vaše peníze tak budou o něco víc v bezpečí.

5. Oddalování neúspěchu

Nikdo nemá rád neúspěch. Je nepříjemné přiznat si, že jsme něco naší vinou pokazili a něco, na čem nám záleželo, nevyšlo podle představ. I když je to nepříjemné, prohru je vždy třeba si co nejdříve přiznat. Musíte přestat sám sobě lhát, že je vše v pořádku a postavit se věci čelem. Ve světě investic to opět platí stejně, jako v běžném životě. Když máte ve svém portfoliu dlouhodobě ztrátovou položku, ale stále si říkáte, že se to zlepší, přicházíte o stále citelnější částku. Proto neváhejte a ztrátovou věc okamžitě vyškrtněte! Jak už jsme řekli na začátku, emoce do investic nepatří, proto odhoďte stranou jakýkoliv sentiment nebo zbožná přání.

6. Přehodnocování

Stejně jako občas rekapitulujete svůj život a říkáte si, co by chtělo změnit, je třeba pravidelně kontrolovat, jak vám vaše investice vynášejí. Třeba zjistíte, že je nejlepší doba některou z investic přehodnotit a zbavit se jí. Přeci jenom účelem investice je prodat věc za víc, než za kolik jste ji koupili. Hned na začátku si stanovte, kolik byste rádi vydělali a mimo to si stanovte i maximální ztrátu, kterou jste schopní akceptovat. Musíte být zkrátka připravení na vše. Spousta investorů si stanoví hranici, pod kterou když akcie klesnou, okamžitě je prodají. I když budete mít tendence tuto hranici posouvat stále níž, nedělejte to. Akcie by pak mohly spadnout natolik, že až se konečně odhodláte k jejich prodeji, bude už ztráta značná.

7. Nenechte se strhnout davem!

Tzv. „davový efekt“ funguje spolehlivě téměř v každé oblasti lidského života. Ostatní si kupují značkové boty, tak je musíte mít taky. Kamarádi si koupili elektronické čtečky knih, tak musíte také pro jednu hned utíkat. Člověk je zkrátka tvor toužící splývat s davem a cítit s ním jakousi sounáležitost. Ve světě investic vám tato lidská přirozenost může ale pořádně zavařit.

Řekněme si příklad. Jste naprosto přesvědčeni, že chcete investovat právě do toho druhu akcií, pro který jste se rozhodli. I když vás budou všichni okolo přesvědčovat, že je to nesmysl, nenechte se odradit. Je to vaše rozhodnutí a to, že si ostatní myslí, že děláte hloupost, neznamená, že to hloupost opravdu je. Nebo naopak vyjde jejich investice a vaše ne, ale dokázali jste si stát za svým názorem a můžete na sebe být právem hrdí. Když si budete stát za svým, snadno také odhalíte osobu, která z vás bude chtít na burze vytáhnout peníze.

8. Investiční doporučení

Když budete hledat investiční doporučení na internetu, narazíte na spoustu „odborníků“, kteří na vás budou chrlit zaručené informace, jak vydělat. Na stoprocentní informace, jak vydělat, můžete narazit i ve své e-mailové schránce. Hned od začátku by vám mělo být podezřelé, že jsou tito lidé ochotní se s vámi o tyto „zázračné postupy“ podělit jen tak zadarmo. Tak to samozřejmě nefunguje a v závěru z vás takoví lidé jen vytahají peníze, které už nikdy neuvidíte.

Aby investor získal opravdu kvalitní doporučení, musí ležet hodiny a hodiny v různých analýzách a další spoustě dat a vybrat si ty důvěryhodné. Důvěryhodné je takové doporučení, které nepochází jen z jednoho zdroje, ale nezávisle na sobě o něm informuje hned několik zdrojů. Ani ve světě investic není nic bez práce, a pokud se nechcete probírat každý den horou informací sami, musíte si zaplatit investičního poradce, který vám umí kvalitně poradit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články