Pár tipů, jak ušetřit

20.06. 2013 • Tipy a rady

Téměř každá běžná rodina bojuje měsíc co měsíc o každou korunu, která by jim pomohla pokrýt její nemalé výdaje. Přitom existuje spousta možností, jak sem tam ušetřit nějaký ten penízek navíc. Jestli si říkáte, že jen tak tak vyjdete a nemáte šanci nic uspořit, pokusíme se vás vyvést z omylu. Šetřit se dá všude, jen musíte najít tu oblast, kterou vám utíká zbytečně nejvíce financí.

Nevyužíváte předražené bankovní produkty?

Asi každý člověk využívá nějaký bankovní produkt. S ním jsou spojené určité poplatky, které vám mohou každý měsíc vytahat z peněženky nemalý obnos. Poradíme vám, jak některé produkty přehodnotit.

Hypoteční úvěr

Jakmile potřebujete velký peněžní obnos na koupi nemovitosti, její postavení nebo rekonstrukci, první, co vás většinou napadne, je hypotéka. Měli byste vědět, že v současné době je ten nejlepší čas na její uzavření, protože ceny nemovitostí se pohybují na samém dně. To ale nebude mít bohužel dlouhého trvání. Nízké úrokové sazby donutí ceny stoupat a v roce 2014 tak poletí nejspíš strmě vzhůru. Konkurence na finančním trhu je obrovská, proto když vyrazíte do banky zažádat o hypoteční úvěr, můžete získat skvělé podmínky. Banka se vás totiž pokusí udržet za každou cenu. Chcete-li co nejvíc ušetřit, nic neuspěchejte a za pomoci internetu a online kalkulaček porovnávajících nabídky různých bank zjistěte, kterou instituci si ke svému závazku vybrat. Když už budete na místě, nebojte se smlouvat. Banka vás nebude chtít pustit, díky čemuž získáte třeba i výhodnější úrokovou sazbu.

Povinné ručení

Pokud jste vlastníkem motorového vozidla, máte ze zákona povinnost mít uzavřené povinné ručení. Ceny tohoto typu pojištění v poslední době stoupá, přičemž tento trend bude nejspíš stále pokračovat. Měli byste si proto prověřit výhodnost vašeho povinného ručení. Nedívejte se ale pouze na cenu služby! Určující by pro vás měla být kvalita pojistného krytí, které vás v případě nepříjemnosti na silnicích vytáhne z maléru. Jestliže je pro vás cena důležitá, snažíte se přeci ušetřit, sjednejte si povinné ručení přes internet.

Cestovní pojištění

Jste-li zcestovalá a několikrát do roka vyrážíte za hranice naší vlasti, musíte si pro případ nutnosti lékařského ošetření sjednat cestovní pojištění. Jednorázové cestovní pojištění není nikterak závratně drahé, pokud cestujete častěji, může už tvořit poměrně zásadní výdaj. V takovém okamžiku byste měli zauvažovat o zřízení ročního pojištění k platební kartě. Pokud navíc necháte takto pojistit celou svoji rodinu, bude cena pojištění na osobu zanedbatelná. Ani zde byste se ale neměli nechat unést, tudíž nezapomínejte na kvalitu pojistného krytí!

Nakupujte s kreditní kartou

I když to zní jako paradox, šetřit můžete při samotném placení u pokladny v obchodě. Některé bankovní společnosti nabízejí vrácení určité částky z každé platby. Například Citibank nebo Raiffeisenbank ke kreditním kartám nabízejí vrácení 2% z každé platby. Za měsíc to pak může dělat pěknou sumičku.

Ale i platby s kartou, která peníze nevrací, se vám vyplatí. Díky výpisu z účtu totiž máte přesný přehled o svých příjmech i výdajích. Pokud podnikáte a platíte kartou potřeby k podnikání, vrátí se vám DPH. DPH ve výši 21% dokonce nebudete platit ani v případě platby za byt vedený jako ateliér.

Bankovní účet podle vašich potřeb

Každý člověk má jiné potřeby, proto každému vyhovuje jiný typ bankovního účtu. I zde vám může internet, který vám jednoduše a přehledně srovná bankovní účty. Podle svých potřeb si následně vyberete ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Studenti rádi využívají účty určené přímo pro ně. Nejenže jsou zatíženy jen minimálními poplatky, nebo klidně i žádnými, mohou dokonce i vydělávat. Zajímavé nabídky naleznete u nových bank, které ve snaze získat co nejvíc klientů nabízejí některé služby k běžnému účtu zcela zdarma. Například pokud vám na účet u Equa bank přijde měsíčně minimálně deset tisíc, úplně vám odpustí poplatek za vedení účtu. GE Money bank dokonce nabízí účet, kde máte zdarma odchozí i příchozí platby, vedení účtu i výběry z bankomatu. Stačí jen sehnat další dva lidi.

Jak ještě ušetřit?

Potraviny

Když nepočítáme poplatky za domácnost, utratí rodina nejvíce peněz za potraviny. I na nich se dá šetřit. Zkuste nechodit na obědy do restaurace, ale uvařit si něco drobného doma. Pokud navíc změníte jídelníček a místo drahého masa si uvaříte nějaký lehčí pokrm, kromě vaší peněženky budete šetřit i svoje zdraví. Tím vás samozřejmě nenabádáme, abyste si kupovaly ty nejlevnější potraviny! Ty nebývají zrovna vzorem kvality. Dejte si tu práci, a hledejte kvalitní potraviny za příznivou cenu.

Volání

Nad současnými cenami volání a SMS zpráv byste se měli zajímat hlavně v případě, že svůj mobilní telefon často používáte. Zkuste si na internetu vyhledat srovnávač a najít tarif, který by vyhovoval přesně vašim potřebám. Pryč jsou doby, kdy se nejlevnější tarif nabízející neomezené volání do všech sítí pohyboval v řádu tisíců. V současné době ho můžete pořídit u všech tří hlavních poskytovatelů v České republice kolem sedmi stovek. Hodí se ale opravdu pouze pro lidi, kteří s mobilem na uchu i spí. Ti, kteří si jen sem tam zavolají, by mohli naopak prodělávat.

Pracujete-li v menší či střední firmě, zkuste svému šéfovi navrhnout, aby vyjednal s telefonním operátorem výhodný firemní tarif. Levné volání nebo i textové zprávy by pak měli nejen zaměstnanci, ale i jejich rodina či známí.

Poslední možností je prozkoumat nabídku tzv. virtuálních operátorů. Ti se rozmáhají čím dál víc a nabízejí velice zajímavé tarify.

A pokud nechcete odcházet od svého stávajícího poskytovatele, zkuste zavolat na infolinku operátora a pohrozit, že odejdete ke konkurenci. Ve většině případů vám nabídnou levnější nabídku. Například u O2 to funguje zaručeně.

Energie

Měli byste se zajímat i o ceny energií u různých dodavatelů elektřiny a plynu. Třeba zjistíte, že váš stávající dodavatel má nepřiměřeně přemrštěné ceny a přechod k jinému vám zajistí nemalou úsporu. Porovnejte si ceny na internetu a v případě neznámé firmy si přečtěte reference ostatních.

Energie se dají šetřit i při jejich samotném využívání. Vyměňte staré žárovky za úsporné, nebo ještě lépe za nejúspornější LED žárovky. Také nečekejte, až váš letitý spotřebič vypoví službu, a pořiďte si nový a mnohem úspornější. Zateplení vašeho domu vám ušetří náklady za jeho vytápění. A pokud pracujete několik hodin denně s počítačem, vyměňte stolní PC za mnohem úspornější notebook. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články