Jak podat výpověď

29.02. 2016 • Tipy a rady

Co se týče výpovědi  v práci, je to vždycky významný krok. A je jedno, jestli ji podáváte jako zaměstnanec, nebo jako zaměstnavatel. Vždy se její podáním něco změní. Pro zaměstnance je změna celkem jasná (je bez práce v případě, že už nemá jinou). Zaměstnavatel si na druhou stranu musí většinou najít jiného zaměstnance. Toho je pak potřeba pořádně vyškolit, ukázat mu vše podstatné, jak to na pracovní pozici chodí, co musí umět a obecně, co se od něho očekává.

Váháte nad podáním výpovědi ze zaměstnání? 

Podání výpovědi není ani z jedné strany většinou nic moc příjemného. Kromě toho, pokud se vám v práci nelíbí a ani okolí vás příliš nemusí, přemýšlíte většinou o změně práce celkem často. Není to ale nic jednoduchého – musíte zvažovat z více stran, jestli se jedná o dobrý krok, jestli si najdete jinou práci, jestli si můžete dovolit riskovat, jak je to s penězi a jestli si nepohoršíte třeba v jiných směrech. Všechno tohle a mnoho dalších věcí se vám samozřejmě honí hlavou. Kolikrát si říkáte, že to nějak přežijete a že všude bude asi lépe než tady. Jsou známy i případy lidí, kteří se v práci stresovali a měli z ní úzkost. Ne z náplně samotné, ale z prostředí. Může to vést až k různým typům fobie. Ta sice není zvláště rozšířená, ale i tak existují lidé, kteří mají jen při pomyšlení na práci úzkosti, třesou se, trpí zažívacími potížemi a podobně.

Pokud se vám v práci nelíbí dlouhodobě, výpověď podejte. Můžete se sice trápit dál, ale pokud je stav setrvalý, pak vám nezbývá jiné východisko a je rozhodně lepší podívat se po něčem jiném. Vždycky máte slušnou naději, že vás nebude nová práce stresovat už jen díky tomu, že opouštíte původní. Jakmile jste s prací spokojeni, podáváte lepší výkony a je vám vůbec mnohem příjemněji. Záleží ale také na dohodě se zaměstnavatelem. Pracovní poměr je možné ukončit dohodou bez dvou měsíců výpovědní lhůty, nebo také dohodou, ale s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Ve většině případů je to druhý případ a zaměstnavatel má tak dva měsíce na to, aby si za vás našel náhradu. Celkem často ji vy sám stihnete ještě zaučit a ukázat to nejpotřebnější. 

Jak napsat výpověď z práce

Jak takovou výpověď napsat? Jak ji vlastně podat? Stačí zavolat, je to potřeba písemně? Jak se v takové situaci a během celého procesu chovat? Tohle všechno si rozebereme na následujících řádcích. 

V první řadě je nutné zmínit skutečnost, že výpověď nelze podat ústně ani telefonicky. Musí mít vždycky písemnou formu. Dále musí být výpověď předána zaměstnavateli přímo do rukou. Můžete to udělat osobně, poslat po asistentovi, případně poslat doporučeně poštou – pokud máte se zaměstnavatelem negativní vztahy a máte obavy, že by vám mohl případně výpověď zapřít. Pokud posíláte doporučeně, máte doklad o tom, že jste výpověď na jeho adresu odeslali. Nicméně většinou takového operace nejsou potřeba a vystačíte si s osobním předáním. Pokud jste navíc ve zkušební době, není potřeba uvádět důvod výpovědi. Jen řekněte, že už ve firmě nechcete pracovat a je to. Kromě toho ve zkušební době můžete říct, že zítra již nepřijdete a nikdo proti tomu nemůže nic udělat. Pokud bychom tuto formu zahnali do extrémů, můžete i ráno zavolat, že zítra už nepřijdete a nikdo s tím také nemůže nic udělat. Ale jsme stále lidé a je dobré podávat i výpověď slušnou formou, pokud nejsou ani na jedné straně negativní vztahy. Stejná práva výpovědi, jako máte vy, má totiž i váš zaměstnavatel. I on vám může dát výpověď ze dne na den a nemusí uvádět žádné důvody.

Co musí obsahovat výpověď ze zaměstnání?

Výpověď musí obsahovat některé skutečnosti. Pojďme se na ně teď podívat blíže. Musí obsahovat identifikační údaje vaše a vašeho zaměstnavatele. Identifikačními údaji jsou jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, IČ, číslo občanského průkazu a další údaje. Je také potřeba uvést vaši funkci, datum nástupu do zaměstnání, datum ukončení zaměstnání (včetně dvou měsíců výpovědní lhůty, pokud jsou k dispozici), zaměstnancův podpis a také datum, kdy výpověď podáváte. Lhůta výpovědi nastává den po jejím doručení, to je třeba mít na paměti. Není nutné, aby výpověď obsahovala důvod, ale váš nadřízený se na to bude nejspíše ptát. Výpověď není možné podat tehdy, když jste zrovna v pracovní neschopnosti, musíte počkat na její konec a po návratu do zaměstnání ji už podat můžete.

Lhůta výpovědi

Lhůta výpovědi je počítána od prvního dne následujícího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém byla podána. Takže je vždycky výhodnější podat výpověď v posledních dnech měsíce. Mnoho lidí tohle neví, případně to ignorují. Pokud podáte výpověď v půlce září, nekončíte v polovině listopadu. Končíte až na konci listopadu. S touto skutečností je nutné počítat hlavně při hledání či nástupu na nové místo, aniž by byli reálně volní z předchozí pozice.

Důvod výpovědi ze zaměstnání

Ačkoli výpověď nemusí důvod obsahovat, zaměstnavatel ho určitě bude chtít vědět a je férové mu ho sdělit. Pokud si ho ale opravdu chcete nechat pro sebe, asi ho z vás nebude páčit. Vrhá to ale často špatné světlo spíše na vás než na firmu nebo vašeho šéfa. Je také někdy potřeba obrnit se trpělivostí, protože vaši kolegové nemusí vítat to, že odcházíte. Váš přímý nadřízený vám navíc může například odebrat osobní ohodnocení a další věci. Je s tím potřeba počítat a asi s tím nebudete moci nic moc provést.

Pokud už výpověď podáváte, počítejte s tím, že vašemu nadřízenému to sympatické nebude. Důvod je jasný – přichází o zaměstnance, který už věděl, jak to ve firmě chodí a uměl se v ní pohybovat. Může vám nabídnout, jestli si to nechcete ještě rozmyslet. Pokud na výpovědi trváte, sdělte mu to jasně, ale slušně. Pokud budete arogantní, nejen, že si vás určitě ještě ty dva měsíce nechá, ale může vám je znepříjemnit. Dobře si proto výpověď rozmyslete – pokud si po prvním měsíci lhůty uvědomíte, že ve firmě chcete zůstat, už je pozdě na změnu svého rozhodnutí. Dnešek přeje připraveným, a kdo chce cíle dosáhnout, taky toho dosáhne. A kdo hledá práci aktivně, vždycky si nějakou najde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články