Rychlé půjčky přes internet a jejich rizika

28.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

Zažil to už téměř každý. Měli jste nečekané výdaje, které citelně zasáhly váš měsíční rozpočet, jste bez jediné koruny a do výplaty je daleko. Zůstat naprosto bez prostředků je nemyslitelné, proto čím dál víc lidí využívá rychlé půjčky.

Bankovní versus nebankovní instituce

Půjčky lze obecně dělit na bankovní a nebankovní. Každá z nich má svá pro a proti, podle kterých se spotřebitel v závěru rozhoduje. Bankovní půjčky jsou důvěryhodnější a člověk přesně ví, odkud peníze pocházejí nebo jaký je úrok. Nebankovní půjčky jsou dosti nejisté, ale i tak jsou stále velice žádané. Poskytují totiž některé výhody, o kterých si můžete u bank nechat jenom zdát. Prvním faktorem je rychlost poskytnutí půjčky. Pokud jste někdy žádali o bankovní půjčku, víte, že se jedná o poměrně dlouhý proces. Banka si potřebuje ověřit vaši schopnost splácet společně se spoustou dalších údajů, a výsledek je i tak hodně nejistý. A teď si představte například situaci, kdy máte na krku exekutora a musíte splatit svůj dluh do několika dní. V takovém případě se zoufalá osoba obrátí na nebankovní instituce, které se většinou vaší schopností splácet vůbec nezabývají, a rovnou jednají. Peníze se na vašem účtu objeví už do dvaceti čtyř hodin od žádosti, mnohdy se dočkáte již po pár hodinách. Některé instituce dokonce nabízejí peníze na ruku, takže požadovaný obnos máte hned v kapse.

Riziko nebankovních půjček

Každou nebankovní půjčku je třeba si řádně promyslet a hlavně si prověřit serióznost jejích poskytovatelů. Zoufalému člověku jde bohužel většinou o to, aby měl peníze co nejdříve k dispozici, a o společnosti si toho moc nezjistí. Může tak narazit na podvodné firmy zneužívající situace, které jsou schopné vybrat poplatky předem a už se nikdy neozvat, nebo zatížit půjčku velice nevýhodnými podmínkami (převážně až několikanásobným úrokem). V případě, že není zbytí a nebankovní půjčka je pro vás jediným rozumným řešením, nesnažte se podepsat smlouvu co nejrychleji! Pečlivě si přečtěte všechna ujednání, protože po podepsání už není cesty zpět. Snažte se získat reference o firmě, ať už od známých, nebo z internetových fór. Na první pohled nepůsobí důvěrně ani vstupní poplatky, které solidní firmy zásadně nevybírají. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články