Naučte své děti zacházet s penězi. Pořiďte jim účet

25.10. 2019 • Tipy a rady

Máte doma školáka nebo už puberťáka a přemýšlíte, jak ho naučit hospodařit s penězi? Dejte mu možnost s nimi zacházet v rámci vlastního bankovního účtu. Porcelánová prasátka již nějaký ten rok nejsou v módě, a tak uděláte nejlépe, když využijete speciálního dětského účtu, nad kterým budete mít kontrolu i vy jako rodič. Proč je dobré dát dětem ve financích více volnosti a jak vybrat správný dětský účet? Čtěte v článku.

Kapesné pro každé dítě

Kapesné – dávat, či nedávat? Odborníci se shodují, že je pro dítě více než přínosné, pokud si uvědomí cenu peněz a naučí se s nimi zacházet v co nejmladším věku, ideálně s nástupem do školy. Čím jsou školáci starší, tím častěji také dostávají finanční dary k narozeninám nebo k Vánocům. Hotovost se ale může snadno (a nekontrolovaně) rozkutálet, proto je výhodné vašemu potomkovi pořídit jeho vlastní dětský účet, který bude také pod vaším dohledem.

Fascinace technologií

K juniorskému účtu Richee účet Junior Banky CREDITAS, který je zcela bez poplatků za běžné služby i za výběry z bankomatů, dostanete navíc aplikaci, s níž bude sledování financí děti bavit. V přehledné a intuitivní mobilní aplikaci Richee děti, ale i vy snadno a okamžitě uvidíte, za co utratily své kapesné a kolik peněz jim do konce měsíce zbývá. Veškeré peněžní dárky a kapesné jim také můžete posílat prostřednictvím trvalého příkazu, což usnadní život i vám. Ke zmíněnému účtu dostane váš potomek také platební kartu, se kterou pro něj bude veškeré placení nejen bezpečnější, ale také zábavnější.

Kolik peněz je akorát?

Nejde ani tak o výši kapesného jako o jeho pravidelnost. Mělo by být nepodmíněné, opravdu systematické a v rozumné výši podle věku dítěte. Částka závisí na situaci vaší rodiny i na tom, co vše si bude dítě z kapesného hradit (obědy, tramvajenku, mobilní paušál…). Z peněz, které mu po odečtení povinných měsíčních výdajů zbývají, by si mělo část uschovat a neutratit vše hned druhý den. Takové spoření a sebekontrola mu později v dospělém životě usnadní fungování ve společnosti, kterou hýbe ekonomika. Pokud vaše ratolest utrácí více, než vám přijde rozumné, můžete v dětském účtu nastavit měsíční limit.

V některých rodinách dostávají nejmladší členové peníze za navíc vykonanou práci – vynesení koše nebo úklid pokojíčku. Taková odměna ale není úplně vhodná, dítě by své povinnosti mělo plnit automaticky a bez nároku na nějaké speciální ocenění. Kapesné by nemělo být mzdou, spíše dává dítěti možnost se rozhodnout, co se svými vlastními penězi pro radost a osobní potřebu udělá. Mladším dětem se doporučuje dávat nebo posílat na dětský účet kapesné týdně (zhruba do konce prvního stupně ZŠ), větší už si zvládnou rozvrhnout kapesné na celý měsíc.

Učte děti finanční gramotnosti

Naučit dítě již v brzkém věku dlouhodobě zacházet s penězi se vyplatí. Až dospěje, bude si uvědomovat jejich cenu a dokáže s nimi lépe hospodařit. U takových dětí je také nižší pravděpodobnost, že by se dostaly do špatné ekonomické situace, která by se mohla odrazit na jejich společenském životě. Pravidelné kapesné s moderním bankovním účtem a vychytanou aplikací je zkrátka to nejlepší, co svým dětem můžete v oblasti financí dát. Přijďte se zeptat na možnosti založení Richee účtu Junior pro děti od 6 do 17 let na kteroukoli pobočku Banky CREDITAS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články