Půjčka v hotovosti pro všechny

11.08. 2017 • Půjčky a hypotéky

Další formou nebankovních půjček je hotovostní půjčka. Této je zájemci nejčastěji využíváno z toho důvodu, že by jim půjčka u banky nebyla přiznána, což může mít řadu příčin, těmi nejčastějšími jsou vedení zájemce v registru dlužníků, nebo pracovní poměr na dobu určitou, který bankami nebývá nazírán jako plnohodnotný při předkládání dokladu o výši příjmu.

Je tedy zřejmé, že poskytovatele nebankovních půjček se věnují potenciálním klientům, kterým banky odmítají přiznat úvěr z toho důvodu, že pro ně představují rizikové žadatele. Pokud ale poskytovatelé toto riziko podstupují, snaží se jej nějakým způsobem také vyvážit, což obvykle bývá formou úroků, či jiných poplatků, které jsou často strhávaný z půjčované částky, takže klient ji neobdrží kompletní, ale sníženou např. o 5% jako poplatek za vyřízení smlouvy. Těchto 5% je ale samozřejmě nutné splatit, ačkoliv je nikdy „fyzicky“ neobdržíme.

Kritéria pro obdržení takových půjček tak bývají ve srovnání s půjčkami bankovními poměrně mírná, což je také hlavní důvod proč jich lidé využívají.

Vždy platí pravidlo, že je nutné velmi dobře prostudovat smlouvu o takové půjčce a to nejlépe s někým kvalifikovaným, tedy právníkem. Jak již bylo řečeno nízké nároky kladené na žadatele o půjčky bývají kompenzovány vysokými finančními požadavky.

Kromě zjištění RPSN by měla být pozornost věnována zvláště postihům, kterým se klient vystavuje v případě, že není schopen půjčku splácet. V takovém případě totiž mohou podmínky smlouvy poskytovateli zajišťovat nárok na až několikanásobně vyšší částku, než byla původně vypůjčená suma.

Dobrým vodítkem (i když jistě ne dostatečným) může být prověření společnosti u níž uvažujeme půjčku uzavřít. Čím více informací je o ní dostupných a čím více lze dohledat reakcí klientů (pochopitelně těch pozitivních), tím více je pravděpodobné, že půjde o firmu, které je možné důvěřovat.

Výhody půjček v hotovosti

  • rychlé vyřízení
  • mnohdy stačí pouze jeden doklad totožnosti (OP, pas)
  • snadná dostupnost při řešení finanční situace

Nevýhody půjček v hotovosti

  • jedná se obvykle o menší půjčky (v řádech desetitisíců)
  • splatnost půjčky je krátká, obvykle do jednoho roku
  • značně vysoké RPSN
  • možná úskalí ve smlouvě u neověřených nebankovních společností

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články